Domácí

Dostavba D4 začíná. Místní ji vítají, kolem domů se jim teď valí tisíce aut

Už v pondělí začne dlouho očekávaná dostavba dálnice D4 mezi Prahou a jihočeským Pískem. Na starost ji má soukromá firma, která se bude dalších 24 let starat i o její údržbu. Jde o první takový projekt v Česku. Po dostavbě dálnice dlouho volali hlavně obyvatelé obcí, přes které teď jezdí tisíce aut denně.

Nekonečné kolony aut. S takovým provozem se denně potýkají obyvatelé obcí na hlavní silnici z Prahy do Písku. Čimelicemi denně projede až 15 tisíc aut. Největší provoz je tady v pátek a v neděli odpoledne. "Dostat se na druhou stranu silnice, to je problém. A pátek, sobota a neděle odpoledne? To je katastrofa," zoufá si jeden z obyvatel.

Místní desítky let bojovali za stavbu obchvatu, který by problém vyřešil. Teď se obyvatelé nejen Čimelic na Písecku konečně dočkali. V pondělí začne dostavba dálnice D4, hotovo by mělo být za tři roky.

Stavba D4 mezi Prahou a jihočeským Pískem začala už před šedesáti lety. V provozu je zatím jen 47 kilometrů z celkových osmdesáti. Zbývající úsek dostaví soukromá firma metodou takzvaného PPP projektu, který se v Česku realizuje poprvé.

Související obsah

"Oni to postaví a budou se starat kompletně o servis, služby, údržbu. Dá se říct, že to je svým způsobem jakýsi operativní leasing," vysvětluje ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Soukromý investor se bude o dálnici starat 24 let. Za tu dobu stát francouzskému konsorciu zaplatí bezmála 18 miliard korun. Pokud se projekt osvědčí, měl by se stát vzorem pro stavbu dalších dálnic v Česku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události