Doprava

Dostavba dálnice D1 je v ohrožení. Brzo totiž vyprší odborný posudek

Dostavba dálnice D1 v okolí Přerova je v ohrožení. Vážně totiž hrozí, že vyprší povolení EIA. Tedy posouzení vlivu na životní prostředí této stavby.

Aby byla D1 průjezdná z Prahy až na česko-polskou hranici, je potřeba ještě postavit poslední úsek v okolí Přerova. Ten byl měl sloužit i jako obchvat tohoto města, které stojí na frekventované silniční křižovatce a takřka denně ho sužují dlouhé kolony.

Jenomže o poslední úsek vedou boj ekologičtí aktivisté. Ti stavbu několikrát zablokovali, a i když to po čase a soudním rozhodnutí vypadalo, že by stavba přece jen mohla začít, aktivisté dalším odvoláním snahu silničářů opět zhatili.

Související obsah

Teď ovšem vážně hrozí, že se bude muset znovu vyřizovat povolení EIA. Plánovaný úsek dálnice má sice výjimku, ta je ale platná jen do konce listopadu. Pokud se tedy nejpozději do 30. listopadu nekopne do země, celá stavba se opět zdrží.

Vyřízení nového posouzení vlivu na životní prostředí může trvat i několik let. Tentokrát ovšem průtahy údajně způsobily chyby olomouckého stavebního úřadu a ministerstva životního prostředí. Obdobné problémy má i dálnice D49 u nedalekého Hulína. Základní kámen tam ve směru na slovenskou hranici stojí už 12, za tu dobu se ale kvůli nejrůznějším živočichům, hlavně čolkům a křečkům, nepostavil ani metr D49.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události