Krádež

Jak snadné je pro zloděje ukrást katalyzátor? Stačí jim na to 30 vteřin

Na zloděje katalyzátorů si dejte dobrý pozor. Ukrást tento díl totiž dokážou elmi snadno. Stačí jim na to ruční nářadí a pár vteřin "práce" pod autem. Dobře to ukazuje video z předměstí amerického Seattlu. S podobnými nájezdy zlodějů se potýkají motoristé a policisté i v Česku.

Dvojice mužů zalehne pod auto s akumulátorovými pilami, během necelých 30 vteřin odříznou katalyzátor, naskáčou zpátky do svého auta a mizí i s ukradeným dílem.

Celá akce proběhla přímo před domem, kde měl majitel vozidlo zaparkované, a natočila ji průmyslová kamera. Majiteli Fordu F-250 vznikla dost vysoká škoda a oba zloděje teď hledá americká policie.

Související obsah

O podobných krádežích dost často informují i čeští policisté. Video ukazuje, že ukrást katalyzátor není nic těžkého. Tyto součástky pak velmi často končí na vrakovištích, výkupnách vzácných kovů, které jsou v katalyzátorech obsaženy, nebo u různých překupníků. Zloději na jednom katalyzátoru vydělávají kolem dvou až tří tisíc korun, majitelům aut ale vznikají škody v řádech desetitisíců. Navíc si připočtěte vztek a frustraci, když ráno před vlastním barákem najdete "vykuchané" auto s dírou ve výfukovém potrubí...

Související obsah

Katalyzátor v autech snižuje emise výfukových plynů, které vznikají kvůli nedokonalostem spalovacího procesu. Přeměňuje přibližně 98% škodlivých emisí na méně škodlivé plyny. Katalyzátory obsahují malé množství drahých kovů, jako je platina, rhodium nebo palladium.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události