Hadi

Pomoc, máme tu hada! Hasiči rodině museli rozebrat auto, kvůli užovce

Pomoc, máme tu hada! Hasiči rodině museli rozebrat auto, kvůli užovce
Zdroj: Dobrovolní hasiči Schwechat / ÖAMTC

Nechtěného pasažéra si přivezla rodina z výletu do rakouského Waldviertelu, oblasti, která s hraničí s jižními Čechy i Moravou. Po návratu v autě objevila hada. A čekalo jí kvůli tomu dost nepříjemností.

Hasiči z rakouského městečka Schwechat na předměstí Vídně mají za sebou docela kuriózní a taky dost náročný zásah. Výjezd označili stručně a jasně: Had v autě.

Do podzemních garáží je přivolala šokovaná rodinka, která po návratu z výletu do přírody česko-rakouského pohraničí zahlédla, jak se u chladiče jejich vozidla vine nevítaný plaz.

Dobrovolní hasiči se několik hodin snažili hada z auta vysvobodit, jenomže "slizoun" se jim mrštně schovával v prostoru kolem motoru. Na místo nakonec dorazili i technici rakouského autoklubu ÖAMTC, kteří museli auto nakonec převézt do dílny a zvednout, aby z podvozku mohli odstranit ochranné kryty pod motorem a veškeré obložení.

Související obsah

Z rozebraného auta se nakonec povedlo hada vylovit. Ukázalo se, že jde o ohroženou užovku stromovou, která se vzácně se vyskytuje i v Podyjí na jižní Moravě. Není jedovatá, ale její kousnutí může být nepříjemné, vyrůst dokáže až do délky 1,5 metry, některé kusy dokonce i ke dvěma metrům. Rakušané hada nakonec vypustili v jeho přirozeném prostředí, informuje ÖAMTC.

Související obsah

Až pojedete na výlet do okolí Vídně, dejte si na hady dobrý pozor. Není to totiž zas tak ojedinělý případ. Vloni technici lovili hada z kabrioletu v Tullnu, který leží severozápadně od Vídně, v oblasti Dolního Rakouska na pravém břehu Dunaje - podívejte se:

A v roce 2018 vyděsila užovka stromová i rodinku ve vídeňské čtvrti Hietzing. Když matka naložila své tři malé dcery (11, 9 a 8 let), tak jí ta nejmenší ze zadního sedadla nahlásila, že se jim v autě plazí had. Nešlo o dětský vtípek - had se skutečně plazil po bezpečnostním pásu a blížil se ke krku malé dívky.

Matka s dětmi utekla do bezpečí a přivolala hasiče, kteří pak i tuhle vzácnou užovku bez úhony odchytili a vypustili do přírody.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události