Domácí

Policie zastavuje řidiče známým manévrem! Může do vás najet

V Česku přibývá případů, kdy se řidiči pod vlivem drog nebo alkoholu snaží ujet policejním hlídkám. A to je i důvod, proč mají policisté pro podobné případy už přes rok vybavená auta speciálním ochranným rámem. Ten jim umožňuje ujíždějící auto účinně zastavit, a navíc je chrání i před zraněním.

Ochranný rám na služebním autě využili nedávno i domažličtí policisté. Ujet se jim snažil 24letý recidivista. Zastavili ho pomocí takzvaného PIT manévru. "O použití jsme s kolegou přemýšleli nějakou chvíli, a když se vyskytly podmínky, kde by se to dalo použít bezpečně, tak jsme se rozhodli, že to použijeme," nastínil řidič policejního auta Jakub Kalous.

"Řidič kradeného vozidla policistům ujížděl a svou nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu," uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová. "Způsob jízdy, jakým jel a ohrožoval ostatní řidiče, nás přinutil k tomu ho zastavit dřív, než by se stalo něco horšího," doplnil Kalous.

Související obsah

Speciálně upravená auta s ochranným rámem využívají čeští policisté druhým rokem. "V rámci pořádkové a dopravní policie máme 446 vozidel, která jsou vybavena ochranným rámem. Ten můžeme využívat společně se zastavovacím pásem k zastavení vozidla," sdělil David Schön, tiskový mluvčí z policejního prezidia.

Účinně, ale bezpečně najet do ujíždějícího auta, ale není jednoduché, a tak policisté musejí projít školením. Policisté mohou rám použít v takových případech, kdy neohrozí ostatní řidiče nebo chodce a tak, aby minimalizovali případné škody.

Související obsah

"Od začátku letošního roku evidujeme 21 případů, kdy jsme použili buď zastavovací pás, nebo ochranný rám na vozidle," řekl Schön. Loni v létě se policistům snažil ujet muž, který měl kvůli řízení pod vlivem drog zabavený řidičák. A o několik týdnů později zase uprchlý vězeň na Chebsku. Oba se policistům podařilo zastavit právě pomocí rámu.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události