Austrálie

Neuvěřitelné závody ve vzduchu. Létající závoďáky si odbyly premiéru

Prvné elektrické létající závoďáky Mk3 vyrobené z uhlíkových vláken mají za sebou úspěšnou celosvětovou premiéru. Ještě letos se mají uskutečnit tři dálkově pilotované závody na zatím tajných místech. A upoutávka slibuje, že to bude zajímavá podívaná.

Historicky první lety závodních létajících vozů se uskutečnily v pouštích jižní Austrálie pod dohledem australského Úřadu pro bezpečnost civilního letectví (CASA). Díky úspěchu zkušebních letů bylo možné potvrdit plánované závody zatím na dálku ovládaných strojů.

Designéři létajícího stroje  je se inspirovali u závodních vozů 50. a 60. let, i když Alauda Mk3 na první pohled připomíná spíše kombinaci závodního vozu, letadla a dronu. Váží pouhých 130 kilogramů a unese až 80 kilo, takže je připravený na budoucí závody s posádkou.

Je plně elektrický a jeho motory produkují výkon až 429 koní (320 kilowattů) - což je srovnatelné například s výkonem Audi SQ7. Mk3 dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhé 2,8 sekundy a může vystoupat až na 500 metrů. Velmi zajímavý je poměr tahu k hmotnosti 3,5. To je dokonce více než má nejpokročilejší stíhací letoun na světě.

Související obsah

Stroje je vybaven systémem pro prevenci kolizí, kdy některé radary tvoří kolem plavidla virtuální silové pole, aby zajistily těsné, ale bezpečné závodění.

V prvních závodech by elektrické létající závodní stoje měli dálkově řídit elitní piloti z prostředí letectví a motoristického sportu. Svá plavidla budou ovládat za podpory rozšířené reality ze simulátoru, který napodobuje prostředí kokpitu. Diváci budou moct vše sledovat prostřednictvím živých přenosů, které ukážou plný dynamický potenciál vozidel.

Od roku 2022 by už měly stroje na oblohu vzlétnout i s posádkou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události