Zahraničí

Slovenský konstruktér představil létající auto. Absolvoval nejdelší let

Slovenský prototyp nového létajícího auta má za sebou zatím nejdelší let, který ve světě nemá obdoby. Během své cesty z Nitry do Bratislavy urazil vzduchem zhruba 70 kilometrů. A pilotoval ho sám konstruktér.

Scéna jako ze sci-fi filmu. Tak mohla přihlížejícím připadat cesta nového létajícího automobilu AirCar. Po čtyřech letech náročného vývoje a těžké práce se sen slovenského konstruktéra Štefana Kleina stal skutečností. V pondělí 5:45 ráno přistál se svým létajícím autem na letišti v Bratislavě. Za sebou měl zatím nejdelší zkušební let.


"V pondělí jsme startovali a přišli jsme ještě za tmy. Už mám za sebou hodně hodin letu, ale když se vydáte na tak dlouhou trať, tak je to už jiný pocit,“ popsal Štefan Klein.

Související obsah


Let z Nitry trval asi 25 minut a vůz se vzduchem řítil 170kilometrovou rychlostí. Stejnou cestu po dálnici by obyčejný automobil urazil za třikrát delší dobu.


Štefan Klein v tomto oboru rozhodně není nováčkem. Stál u zrodu vůbec prvního létajícího auta na Slovensku. Nový model je prý ale zcela odlišný. Nejen vzhledem, ale i způsobem přeměny z auta na letadlo. AirCar to stihne za pouhé dvě minuty a 10 vteřin.


Zatím není jisté, kdy bude hybrid k dostání. První prototyp musí ještě dokončit 50 hodin letových zkoušek. Po uvedení na trh se jeho cena vyšplhá v přepočtu až k 18 milionům korun. Každý, kdo usedne za jeho volant, bude muset mít kromě řidičského průkazu i ten pilotní.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události