Domácí

Kde se nejvíce bourá? Mapa nehod varuje před nebezpečnými místy

Kde se nejvíce bourá? Mapa nehod varuje před nebezpečnými místy
Opilý řidič spadl v autě z mostu | Zdroj: Policie ČR

Kde v Česku nejčastěji dochází k dopravním nehodám a kde si dát na cestách pozor. To od letošního léta mapuje Portál nehod. Právě blížící se srpen a září patří k nejnebezpečnějším měsícům na silnicích.

Stovky lidských životů a škody za desítky miliard korun. To je každoroční bilance dopravních nehod na českých silnicích. Vyhnout se rizikovým místům může nově pomoct web Portálnehod.cz, který na nebezpečná místa upozorňuje.

"Portál nehod může nabídnout podklady pro argumenty například starostům a primátorům, s jejichž pomocí mohou obstát v rámci diskuzí o důležitosti investice do změn rizikových míst," řekl výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jan Matoušek.

Související obsah

Devět z deseti nejvíce rizikových míst z hlediska počtu nehod je v Praze a jejím okolí. "Podle našich statistik jsou nejčastějšími příčinami dopravních nehod v Praze nevěnování se řízení, nedodržení bezpečné vzdálenosti a nesprávná jízda v jízdních pruzích,“ vysvětluje mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Nelichotivému první místu vévodí křižovatka u náměstí I. P. Pavlova. "U téhle křižovatky je problém, že z ulice Ječná vedou tři odbočovací pruhy a na magistrále jsou čtyři. Takže je spousta řidičů, kteří tam sjedou a špatně odbočí a potom se střetnou s vozidlem, které odbočuje z druhé strany," vysvětlil Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je autorem projektu a zároveň provozovatelem portálu.

Nejrizikovější místa podle Portálu nehod za sledované období (mapa rizikových míst):

1) Pražská křižovatka Ječná / Sokolská / Legerova - 120 nehod za poslední dva roky

2) Dálnice D1 nedaleko Humpolce - za posledních 24 měsíců se zde stalo 27 nehod a celková výše škod přesáhla 6 milionů korun

3) Silnice číslo 13 mezi Chrastavou a Rynolticemi na Liberecku - nejčastější nehody jsou zde způsobené střetem se zvěří, je jich zde 2,6x více, než je průměr u ostatních rizikových míst

Související obsah

Portál nabízí i vědeckou sekci. Obsahuje detailní data a grafy, která analyzují nehodovost z řady dalších aspektů. Jednou z prvních zveřejněných analýz, na které pracovali datoví analytici DataFriends, je agresivita řidičů.

"Vedle otevřené sekce pro širokou veřejnost má portál také vědeckou část, aby byl užitečným nástrojem pro práci s daty o nehodovosti pro další cílové skupiny, jako je odborná veřejnost, samosprávy, ale také třeba pro datové novináře," dodal Chalas.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události