Zahraničí

Jedete na dovolenou autem? Pozor na pokuty, můžou skončit i exekucí

Pokud se chystáte cestovat do zahraničí autem, měli byste si předem zjistit pár informací ohledně tamějších silničních pravidel. Pokuty za dopravní přestupky totiž v mnoha zemích bývají oproti Česku mnohem vyšší. A jejich placení byste se rozhodně neměli vyhýbat, protože pak může hrozit i exekuce.

Překročení rychlosti je podle expertů nejčastější prohřešek českých řidičů v zahraničí. Ve Francii za to může padnout pokuta v přepočtu přes 38 tisíc korun. Připlatíte si i v Chorvatsku, Španělsku nebo Itálii, tam se pokuty pohybují i přes třináct tisíc. Pozor je třeba si dát ale i na další prohřešky.

"Jízda pod vlivem alkoholu. Například ve Španělsku za to můžete dostat veřejné práce. Telefonování za volantem u nás je do dvou tisíc, v zahraničí mluvíme o desítkách tisíc," popsal mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Pozor si řidiči musí dát i na správnou povinnou výbavu. Třeba ve Španělsku musí mít řidič s dioptrickými brýlemi v dosahu ještě jedny náhradní. V Řecku, Rumunsku nebo Pobaltských zemích je zase třeba mít hasicí přístroj.

Všechny informace lze ale přehledně najít v evropské aplikaci Going abroad. Pokud i tak pokutu dostanete, je na místě ji co nejdříve uhradit. Úřady si vás totiž v rámci Evropské unie jednoduše najdou a částka může být časem mnohem vyšší.

"Pokud ta pokuta byla pravomocně uložena a řidič ji nezaplatil, má lhůtu, aby to zaplatil, dojde tam k upomínce a skončí to exekucí," vysvětlil dopravní expert Robert Kotál.

Související obsah

Stejně tak mohou vymáhat pokuty po cizincích i české úřady. "Automatizovaný systém ztotožní majitele nebo provozovatele, posílá se jim dopis a 50 procent řidičů to uhradí. Pokud neuhradí, tak to jde po 60 dnech jako přestupek do správního řízení," vysvětlil mluvčí města Jihlava Radovan Daněk.

Vymáhání pokut ale prý není snadné a českým úřadům chybí páky, které mají třeba v Rakousku. Tam vám mohou při další jízdě zabavit registrační značky.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události