Auto

Havarijní pojištění: Jak ho sjednat výhodně podle odborníka na pojistky

Havarijní pojištění: Jak ho sjednat výhodně podle odborníka na pojistky
Zdroj: Getty Images

Příliš drahé a nepovinné, u starého auta tedy zbytečné. Tak zní asi nejčastější argumenty, proč si nezřídit havarijní pojištění. Jenže je to právě “havarijko“, které chrání peněženky řidičů v případě nehody nebo poškození auta. Jak si pojistku zřídit výhodně, poradil pojišťovací specialista.

Skutečný význam havarijního pojištění si řidiči většinou uvědomí až ve chvíli, kdy z vlastní kapsy musí hradit škodu, kterou povinné ručení nekryje. Jak si “havarijko“ sjednat bez výraznější zátěže vašeho rozpočtu, poradil odborník na pojištění z online srovnávacího portálu Klik.cz Aleš Rorthbarth. Podle něj stačí čtyři zásady.

Havarijko, které kryje pouze vaše rizika

 

Říká se tomu "mini casco". V praxi to znamená, že se pojistíte jen na to, co vám reálně hrozí. Ve městě se vyplatí pojistit proti vandalismu, na vesnici zase proti střetu se zvěří. “Pojištěním vybraných rizik dosáhnete na příznivou cenu, jen je potřeba počítat s tím, že oproti tzv. “all risk“ havarijnímu pojištění chrání vaše vozidlo pouze v částečném rozsahu. All risk varianta vás naopak kryje proti všem volitelným rizikům,“ vysvětluje Rorthbarth.

Související obsah

Pravidelná každoroční kontrola hodnoty auta

 

Je důležité, aby pojistná hodnota vašeho vozu odpovídala aktuální hodnotě vozidla. Jeho užíváním totiž každoročně prudce klesá. Pokud tedy budete pravidelně kontrolovat jeho pojistnou hodnotu, dosáhnete tím na nižší pojistné při obnově pojistky a odpovídajícího krytí.

Vyšší spoluúčast

 

“Čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím bude pojistné levnější. V případě havárie však logicky zaplatíte v rámci spoluúčasti také více peněz. Zvažte, zda se vám vyplatí víc úspora na splátkách pojištění, nebo úspora během případné větší škody,“ poradil Aleš Rothbarth. Podle něj se také vyplatí sjednat u jedné pojišťovny. Většina pojišťoven v takovém případě přiznává výraznou slevu na pojistném z obou pojištění.

Adekvátní zabezpečení vozu

 

Imobilizér, mechanické zabezpečení nebo třeba satelitní vyhledávání se vyplatí nejen v případě pokusu o krádež auta, ale můžete díky nim získat i zajímavé slevy na pojištění rizika odcizení.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události