Domácí

Rostou ceny ojetin! Výroba nových aut zpomalila, chybí totiž součástky

Stoupající ceny ojetých aut se jen tak nezastaví. Kromě jiného za to prý může i nedostatek nových aut. Výrobní linky sice pracují, ale chybějí klíčové součástky. Spousta lidí kvůli tomu míří do autobazarů, jenže i tam je aut nedostatek.

Autobazary hlásí, že o zákazníky rozhodně nemají nouzí. "V posledních měsících jsme prodali o zhruba 15 až 20 % více než v posledním půlroce. Největší zájem je o zánovní vozy stáří jednoho roku s nájezdem 5000 až 6000 kilometrů. A ten důvod je, že nejsou skladová nová auta,“ vysvětlil ředitel marketingu Auto ESA Filip Kučera.


Výrobní linky sice fungují, nová auta ale nemohou vyjet bez polovodičů a chipů, které jsou teď nedostatkovým zbožím. Výroba tak vázne a lidé se čím dál tím častěji rozhodují pro nákup ojetého vozu.


"Vidíme, že je skutečně málo ojetin na trhu. Takže se navyšují výkupní ceny a potom se samozřejmě navyšují i prodejní ceny, protože autobazary si chtějí udržet svoji marži,“ řekl ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah


Průměrná cena ojetého vozu byla v minulém roce 245 tisíc korun. Podle prodejců by se ale cena stejného vozu mohla v příštím roce zvednout až o 30 tisíc korun. "V současné době se ceny drží na stejné míře, ale k tomu zvyšování určitě dojde na začátku příštího roku,“ myslí si majitel autobazaru GAP Karel Novotný.


Nedostatek nových aut je celosvětovým problémem. "Dováží se méně ojetin, všeobecně zůstávají více v zahraničí a na českém trhu je malá nabídka. Největší poptávku máme po pětidvéřových vozech s benzínovým motorem,“ uzavřel manažer nákupu MamaCar Benjamir Nikolas Brunner.


Na trhu navíc chybí vozy z firemních flotil, které se běžně po vypršení leasingu prodávají právě do autobazarů. Jenomže i společnosti teď na nové vozy čekají.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události