Ojetiny

Pozor, ať si nekoupíte havarované auto: 5 značek, které nejčastěji bourají

Pozor, ať si nekoupíte havarované auto: 5 značek, které nejčastěji bourají
Zdroj: Policie ČR / Facebook

Zásadní otázka, kterou řeší každý, kdo si kupuje ojeté auto: Bylo, nebo nebylo v minulosti bourané? Šance, že si koupíte havarované vozidlo, se liší v závislosti na značce a modelu. Vyplývá to z průzkumu společnosti carVertical. Podívejte se, která auta se na evropském trhu nejčastěji objevují jako bouraná.

"Jedním z nejdůležitějších cílů při zvažování koupě ojetého automobilu je zjistit, zda vozidlo nebylo havarované. Jakmile je karoserie vozidla poškozena, jeho odolnost je také oslabená, proto jsou jakékoli další nehody mnohem nebezpečnější a horší nejen pro auto samotné, ale i pro cestující v něm. Řidiči po nehodě jen zřídka investují do kvalitní a adekvátní opravy vozidla. Obvykle volí levné a nekvalitní řešení a jejich jediným cílem je vozidlo prodat," uvádí platforma carVertical, která se specializuje na prověřování historie ojetých aut.

Od loňského do letošního června sbírala data z evropského trhu a shromáždila informace o téměř milionu vozidel ze 17 zemí, ze kterých vytvořila žebříčky nejvíce a nejméně poškozených vozidel.

Související obsah

Výzkum byl založen na zprávách o historii automobilů generovaných zákazníky při prověřování prostřednictvím evidenčního čísla VIN, které obsahuje i informace o nehodě vozidla, o všech poškozených součástkách, případně o tom, kolik stála oprava.


TOP 5 nejčastěji poškozených aut podle zanček

Následující tabulka zobrazuje pět značek automobilů a jejich modely, které byly podle společnosti carVertical nejčastěji poškozené v důsledku havárie.

"Jak ukazují výzkumy, na prvním místě je suverénně Lexus. Vozidla této značky jsou spolehlivé a extrémně výkonné. Řidiči při nich často přeceňují své řidičské schopnosti, což může skončit katastrofou. Totéž platí pro automobily značek Jaguar a BMW. Například sportovní BMW řady 3 a Jaguar XF jsou vzhledem na svůj typ relativně levné vozy, pro některé řidiče jsou však příliš agilní," popisuje výsledky carVertical.

Související obsah

"A pak je tu Dacia - jedna z nejlevnějších značek vozidel na světě. Vyrábí minimalistické auta pro ty, kteří si důkladně sledují svůj rozpočet. Kvůli cenové dostupnosti se Dacie často používají jako pracovní auta a kvůli nedostatečné péči se jim poměrně často stávají dopravní nehody," tvrdí autoři výzkumu.

TOP 5 nejméně často poškozených aut podle značek

Následující tabulka zobrazuje pět značek automobilů v Evropě, které byly podle zpráv společnosti carVertical pravděpodobně nejméně poškozené.

"Je náročné najít značky automobilů s nižším procentem, protože i když je za nehodu zodpovědný pouze jeden viník, často jde o účast několika vozidel. Tyto výsledky ukazují, že žádanost značky a vlastnosti vozidla ovlivňují pravděpodobnost dopravní nehody. Například Fiat vyrábí pouze kompaktní vozy. Značky Citroen a Peugeot nabízejí především dostupná auta s výkonem motoru okolo 100 - 150 HP. Takové jízdní vlastnosti jen zřídka vyhovují potřebám těch, kteří touží po extrémním zrychlení a nedodržují povolenou maximální rychlost," komentuje carVertical.

Související obsah


Během studie analyzovala společnost zprávy o historii aut z následujících evropských zemí: Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Česká republika, Bulharsko, Chorvatsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Rusko, Bělorusko, Francie, Litva, Ukrajina, Lotyšsko, Itálie, Německo.

A kde se podle průzkumu nejčastěji setkáte s poškozenými auty? Do negativního TOP 5 patří Polsko, Litva, Slovensko, Česká republika a Maďarsko.

"Tyto výsledky jsou pravděpodobně kombinací různých zvyků řidičů a úrovní národní ekonomiky země. Ti, kteří žijí v zemích s vyšším hrubým domácím produktem, si obvykle mohou dovolit modernější vozidla. V částech Evropy s nižšími mzdami je pravděpodobnější, že levnější - a někdy i poškozené auta - budou importována ze zahraničí," dodává carVertical.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události