Policie

Gangy na D1 okrádají řidiče. Policisté přímo na dálnici zadrželi několik cizinců

Gangy na D1 okrádají řidiče. Policisté přímo na dálnici zadrželi několik cizinců
Zdroj: Policie ČR

Někdy jsou to dvojice, někdy jednotlivci a někdy i početnější skupiny. Kamioňáci dobře ví, oč jim jde. Po odpočívadlech kolem českých dálnic přímo z kamionů kradou naftu i další věci. Jeden takový gang rozbila policie na Vysočině.

Policisté dopadli cizince, kteří kradli na dálničních odpočívadlech na Jihlavsku a Žďársku. Zaměřili se hlavně na naftu, kterou odčerpávali rovnou ze zaparkovaných kamionů. Celková škoda překročila sto tisíc korun.

Zkoušejí na řidiče různé triky, ale většinou si prostě počkají, až kamioňák usne, utrhnou víčko od nádrže a vyprázdní ji. Na odpočívadla zloději nafty přijíždějí v osobních autech, ale mnohdy jde přímo o posádky kamionů, které cíleně okrádají své kolegy.

Jednu takovou skupinku minulý týden "sebrali" policisté přímo na dálnici, v úterý kolem třetí hodiny ráno. "Dálničním policistům se na základě operativního šetření podařilo získat informace o cizincích, kteří se pohybují se třemi jízdními soupravami po dálnici a vzniklo podezření, že by mohli páchat majetkovou trestnou činnost. Šetření vedlo k závěru, že se nacházejí na úseku dálnice procházejícím Vysočinou," popisuje policejní mluvčí Jana Kroutilová akci, na které se podíleli žďárští a jihlavští kriminalisté s policisty dálničních oddělení.

Související obsah

Hlídky našly podezřelé kamiony zaparkované na odpočívadle na 139. kilometru dálnice D1 a podezření se potvrdilo. Dvě jízdní soupravy pak policisté zastavili při výjezdu, třetí musela nahánět hlídka dálničního oddělení Domašov.

"V prostoru odpočívadla došlo k vloupání do čtyř zaparkovaných nákladních souprav a pachatelé odčerpali pohonné hmoty, poškodili přitom víčka palivových nádrží. Odcizeno bylo celkem bezmála tři tisíce litrů nafty. Způsobená škoda vyšplhala na částku kolem devadesáti tisíc korun. Další škoda byla způsobena poškozením," uvádí Jana Kroutilová.

Zadrženo bylo celkem šest cizinců. Při prohlídce jejich vozidel pak policisté našli i předměty, které pravděpodobně byly použity při páchání trestné činnosti.

Související obsah

"V rámci prověřování dále zjistili, že shodní pachatelé se předtím dopustili ještě krádeže na odpočívadle na km 122, tento případ již šetřili jihlavští policisté. Před odcizením pohonných hmot totiž cizinci zastavili na dálničním odpočívadle u Kozlova, kde muži odcizili ze zaparkovaného vozidla rezervní kolo a naviják. Způsobili škodu za více než dvacet tisíc korun," dodává mluvčí.

Ze zadržené šestice nakonec byli obviněni dva cizinci z jihovýchodu Evropy. "Muži ve věku osmadvacet a jednatřicet let byli obviněni z přečinu krádeže spáchané ve spolupachatelství, přičemž činem byla způsobena větší škoda,“ doplňuje zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality Pavel Krčál.

Obvinění muži jsou stíháni na svobodě, hrozí jim až pět let za mřížemi.  

Související obsah

"U zbývajících čtyř zadržených nebylo prověřováním zjištěno, že by se na spáchání činu podíleli, po provedení nezbytných úkonů byli ze zadržení propuštěni," podotýká Jana Kroutilová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Policie

Důležité Události