Tesla

Už zase! Tesla v režimu autopilota rozmlátila další policejní auto

Už zase! Tesla v režimu autopilota rozmlátila další policejní auto
Zdroj: Florida Highway Patrol

Další do série podivných srážek elektromobilů Tesla s vozidly záchranářů přibyla minulý víkend v americkém Orlandu. Model 3 tam zdemoloval policejní auto, které právě zasahovalo na dálnici. Není to přitom dlouho, co americké úřady oznámily, že chtějí prověřit 765 tisíc aut značky Tesla právě kvůli podivným srážkám s vozidly záchranných složek.

Policista zastavil kolem páté hodiny ráno na kraji dálnice, aby pomohl posádce, které vypovědělo službu jejich luxusní SUV Mercedes-Benz GLK 350. Jen co vystoupil ze svého vozu, přiřítila se Tesla Model 3 a vletěla jak do boku osvětleného policejního Dodge Charger, tak do porouchaného mercedesu.

Nehoda, která se stala nedaleko amerického města Orlando, se naštěstí obešla bez zranění, byť to podle stavu všech tří aut byla pořádná rána.

Vyšetřování stále probíhá, ale podle floridské dálniční hlídky řidič Tesly vypověděl, že měl v okamžiku srážky zapnutý režim Autopilot, tedy asistenta pro částečně autonomní jízdu. Jenomže autopilot si policejního auta jaksi nevšiml…

Související obsah

Není to první taková nehoda elektromobilů Tesla. Americké federální úřady nedávno zahájily rozsáhlé vyšetřování kvůli několika podobným incidentům. Scénář je přitom vždy podobný - Tesla v režimu Autopilota nedokáže zabrzdit za vozidlem záchranných složek. Většina srážek se odehrála po setmění, ambulance, policejní či hasičské vozy byly v tu chvíli zaparkované na místě zásahu a měly zapnutá výstražná světla.

Podívejte se na následky některých z nich:

Národní úřad pro bezpečnost dopravního provozu (NHTSA) oznámil, že okolnosti všech nehod prověří. Mluvilo se o 11 podobných haváriích, při kterých jeden člověk zemřel a 17 utrpělo zranění. Čtyři z 11 zmíněných srážek se staly v letošním roce. V březnu například Tesla Model Y v režimu autopilota "sestřelil" blikající policejní auto na dálnici v Michiganu.

Úřady hodlají zkoumat pokročilé asistenční systémy Tesla i způsobu, jakým je automobilka prodává a jak informuje řidiče o jejich funkcích. Vyšetřování se týká Modelů Y, X, S a 3, což je celá modelová řada z let 2014 až 2021. Kvůli nehodám bude úřad prověřovat 765 tisíc aut, které automobilka v té době v USA prodala.

Související obsah

Tesla má Autopilota ve standardní výbavě všech novějších vozidel, rozšířit ho umí i o příplatkový pokročilý asistenční systém FSD (Full Self-Driving). Ani jeden systém ale nedělá z auta plně autonomní vozidlo, řidič by měl vždy sledovat provoz před sebou, mít ruce na volantu a být připraven okamžitě převzít řízení. Výrobce na to majitele vozů upozorňuje, přesto se neustále objevují případy, kdy šoféři taková doporučení naprosto ignorují.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události