Zajímavosti

Simulace dopravní nehody. Jeřáb shazoval auta ze 30 metrů

Jeřáb ve Vysokém Mýtě ve čtvrtek ze třicetimetrové výšky shazoval na zem zbrusu nová auta. Náraz simuluje čelní srážku na silnici. Takto zničené vozy následně ještě poslouží týmu instruktorů, kteří v nich budou učit hasiče, jak po nehodách vyprostit zaklíněné lidi.

Teprve před pár dny auta vyjela z automobilky a jsou v plné výbavě. Moc toho ale nenajezdí. Jeřáb je shodil z výšky třicet metrů nad zemí. Rychlost pádu je 90 kilometrů v hodině.

A výsledek? Dveře se dají otevřít, kabina zůstala celá, střecha je na stejném místě. "To může být pád z mostu nebo výšky. Nebo kdyby narazilo do betonové bariéry při jízdě," vysvětluje instruktor výcviku vyprošťování Luděk Jaterka.

Za jiným volantem by to taková výhra nebyla. Z auta starého 15 let se stal šrot. Střecha byla prakticky srovnaná s podlahou.

Související obsah

​Hlavně s novými auty dělají instruktoři psí kusy, aby poté vyzkoušeli, jak se do nich dostat. "Bude probíhat mezinárodní výcvik, potřebujeme vozidla s reálnými deformacemi," prozradil další z instruktorů Štěpán Heger.

"Musíme cvičit na nových autech, abychom uplatnili nové techniky," dodal.

Testovalo se i hašení elektromobilu. Když po nehodě začne hořet, musí přijet speciální kontejner. Ten má zabránit tomu, aby se velké množství kontaminované vody dostalo do přírody.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události