Novela zákona

Nezaplatili jste někdy pokutu? Policisté vám budou moct zabavit espézetku!

Jestliže policisté, celníci anebo i městští strážníci natrefí na řidiče, který má neuhrazený dluh za dopravní přestupek, budou mu moci zabavit registrační značku nebo nasadit botičku, když starou pokutu neuhradí na místě. Ve středu to schválili poslanci, novela teď putuje k senátorům.

Jak vymáhat staré nezaplacené pokuty? Poslanci schválili poměrně tvrdý postup, chtějí dát policistům a celníkům novou pravomoc.

Pokud hlídka na řidiče - dlužníka narazí, dají mu šanci zaplatit starou pokutu na místě v hotovosti nebo kartou. Když to neudělá, nařídí mu, aby zajel na vhodné místo, kde mu znemožní další jízdu. Buď mu nasadí botičku, nebo mu zabaví registrační značku od auta. Následně budou informovat majitele nebo provozovatele vozidla.

Bezpečnostní výbor navíc do novely doporučil stejnou pravomoc pro strážníky, kteří by tak mohli vymáhat i neuhrazené pokuty uložené obcemi.

Související obsah

​Novela má prý usnadnit vymáhání dluhů za přestupky, posuzovat ji ještě budou senátoři.

Ministerstva vnitra i dopravy zpřísnění vítají a novelu podpořila i Rada vlády pro bezpečnost silničního provozu, protože vymahatelnost pokut je v současnosti nedostatečná a ve výsledku vede k tomu, že řidiči opakovaně porušují pravidla silničního provozu.

Jedním z cílů novely je zpřísnit postihy pro zahraniční provozovatele kamionové dopravy - zahraniční kamioňáci v Česku nedodržují stanovené přestávky na odpočinek, jezdí s přetíženými soupravami a překračují povolenou rychlost. "Máme zkušenosti z provozu takové, že zahraniční řidiči kamionové dopravy velmi často neplatí pokuty a spoléhají na to, že se jim nic nestane," komentoval situaci ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události