Doprava

Stále více řidičů jezdí bez dálniční známky, padl rekordní počet pokut

Na českých dálnicích jezdí stále více řidičů bez dálniční známky. Policisté a celníci už jich za tento rok odhalili asi o polovinu více než v předchozích letech. Na pokutách za jízdu bez kupónu letos vybrali více než 22 milionů korun.

Elektronický systém mýtného na dálnicích slaví první úspěchy. Celníkům a policistům se díky němu daří odhalit stále více hříšníků bez známky.


"K dnešnímu dni jsme zaznamenali více než jedenáct tisíc přestupků v souvislosti s nezaplacením elektronické dálniční známky. Pokud to porovnáme s loňským rokem, tak je to o více než tři tisíce přestupků," uvedl policejní mluvčí Jakub Vinčálek.

Související obsah

Celní správa pak odhalila dalších více než 10 tisíc případů. A pochvaluje si, že díky novému systému to jde snáze.

"Policisté se mohou online připojit na kteroukoliv mýtnou bránu nebo využít mobilního systému a okamžitě vidí, jestli daná SPZ má zaplaceno, nebo nikoliv," vysvětlil Martin Opatrný z Centra dopravních informačních systémů Ministerstva dopravy ČR.

Částky za nezaplacené kupóny jsou letos rekordní. "Výše uložených pokut přesahuje 10 milionů, oproti loňskému roku také došlo k nárůstu o více než 4 miliony," dodal Opatrný.

Související obsah

Jízda bez dálniční známky vyjde řidiče nejméně na pět tisíc korun. "V případě, že ten přestupek se řeší ve správním řízení, pokuta je do maximální výše 20 tisíc korun, u těch závažnějších přestupků lze uložit pokutu do 100 tisíc korun," informoval Martin Opatrný.

Podle ministerstva dopravy řidiči k sobotě koupili skoro čtyři miliony dálničních známek. Zhruba dvě třetiny z nich tvoří roční kupóny.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události