Doprava

Třicítka ve městě jako nové pravidlo? Ministerstvo rozhodlo. ANKETA

Plošné omezení rychlosti na třicet kilometrů za hodinu v Česku nehrozí, alespoň podle ministerstva dopravy a vedení velkých měst. Přesto na některých místech tento limit už platí a řada měst ho chce dál zavádět hlavně v zónách rezidenčního bydlení. Debatu rozpoutalo nedávné snížení rychlosti na třicet kilometrů v hodině ve francouzské Paříži.

V Česku se zpomalovat nebude. Padesátka zůstane v obci maximální povolenou rychlostí. Na argumenty o zvýšené bezpečnosti chodců a potřebu snížit počet aut ve městech i menší počet nehod zatím české úřady neslyší.

"Stále umírá vysoký počet chodců a cyklistů zcela zbytečně, potenciál zón 30 je velký, ale rozšiřovat by se měly v místech, kde je to odůvodněné, nikoli plošně," sdělil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

​Podobně to vidí velká města. S touto dopravní značkou se ale stejně budeme setkávat stále častěji. "Ústí nad Labem v tuto chvíli nemá třicítkovou zónu, nicméně je připravován projekt v oblasti Bukova," sdělila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.  

​"Zóna 30 je běžně používaným nástrojem v obydlených lokalitách," upozornil mluvčí pardubického magistrátu. Takovým místem je například v centru Pardubic Perštýnské náměstí a několik přilehlých ulic.

Související obsah

​"Zóna 30 je obecně v ulicích Brna čím dál obvyklejší. Především při rozšiřování rezidentního parkování je zaváděna ve většině ulic díky komplexní revizi dopravního značení," sdělila mluvčí brněnského magistrátu Anna Dudková.

Paříž snížila rychlost plošně, slibuje si od toho nižší počet nehod, zklidnění dopravy a větší plynulost. Čeští řidiči jsou ale proti. "Zdržuje to provoz, sice by bylo méně nehod, ale nemyslím si, že je to adekvátní," zaznělo v anketě.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události