Mercedes-Benz

Avatar na silnici. Úžasné "živé" auto se umí propojit s řidičem! VIDEO

Mercedes-Benz Vision AVTR je neuvěřitelné auto plné převratných technologických vychytávek. Umí snímat životní funkce posádky, pohybuje se jako krab a díky speciálním klapkám vypadá, jako kdyby dýchal… Prohlédněte si úžasný koncept.

Extrémní koncept Mercedes-Benz Vision AVTR se na začátku roku stal hvězdou veletrhu spotřební elektroniky CES 2020 v Las Vegas. Teď ho automobilka vyvezla na silnici a ukázala v plné kráse, co tohle futuristické vozítko umí.

Designéři se inspirovali ve světě sci-fi filmu Avatar režiséra Jamese Camerona. Zkratka AVTR odkazuje na název filmu a zároveň na pokročilou technologii, díky které se elektromobil dokáže transformovat téměř v živoucí organismus a propojit se s člověkem (Advanced Vehicle Transformation).

Avatar od Mercedesu připomíná brouka z budoucnosti. Obrovská kola a některé části zaoblené karosérie zdobí speciální světelné efekty, na zádi pak "dýchá" 33 bionických klapek, které různými gesty komunikují s řidičem i okolím a reagují na dění kolem vozu - jednotlivé dílky se naklání a mění barvu podle toho, jak vůz zrychluje, zatáčí nebo brzdí.

Související obsah

Jako obří brouk nebo krab se umí vůz i pohybovat - přední a zadní náprava se mohou natáčet nezávisle na sobě i v rozdílném směru, což umožňuje takzvaný krabí pohyb - jízdu do strany v úhlu 30 stupňů.

Uvnitř je koncept snad ještě víc "sci-fi" než zvenku. Do vozu se nastupuje oválnými dveřmi, pasažéři mají k dispozici komfortní luxusní sedadla čalouněná speciální veganskou kůží vyráběnou ze zbytků látek a plastových lahví.

Při výrobě konceptu byly celkově použity jen recyklované a trvale udržitelné materiály. Spodní část kabiny je z velké části vytvořena z rychle rostoucího ratanu, podlaha ze dřeva získaného z kořenů nalezených a udržitelně vytěžených v Amazonském pralesu.

Celé video z testovací jízdy:

Vision AVTR nemá volant ani pedály, palubní desku tvoří jeden obrovský displej. Vůz je zcela autonomní, ale dá se ovládat "elementem" na středovém tunelu. Stačí položit ruku a řidič prý splyne s vozidlem. Propojení zajišťují senzory, které identifikují řidiče, monitorují jeho dech i srdeční tep a přenášejí jeho pokyny podle pohybů ruky a prstů. "Řízení" může kdykoliv převzít i spolujezdec - stačí položit ruku. Celý interiér pak pulsuje stejným tempem jako ten, kdo vůz zrovna ovládá.

Související obsah

Elektrický pohonný systém pohání plně recyklovatelné baterie s organickou buněčnou grafenovou strukturou, díky kterým je koncept zcela nezávislý na fosilních zdrojích. Baterie s kapacitou 110 kW napájejí čtveřici elektromotorů v kolech, které umí dosáhnout celkového výkonu 350 kW (476 k). Mercedes se chlubí až neuvěřitelnými údaji: dojezdem kolem 700 km a dobíjením baterie během čtvrt hodiny.

Tak nějak si Mercedes-Benz představuje vozidla budoucnosti…

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události