Oprava

Dálnice D1 je po osmi letech opravena, modernizace se zpozdila o tři roky

Po dlouhých osmi letech skončila v pátek modernizace nejvytíženější republikové dopravní tepny dálnice D1. Mezi Prahou a Brnem se podařilo opravit celkem 161 kilometrů vozovky. Stálo to 22 miliard korun, ale opravy se neobešly bez problémů, jelikož se práce zpozdily o tři roky.

Dálnice D1 je po 8 letech opět volná, v pátek ji opustili poslední dělníci a stavební stroje. Řidiči si tak mohou oddechnout. Cestování mezi Prahou a Brnem prý bylo podle mnohých v posledních letech očistcem.

"Ten provoz byl katastrofický. Jet do Prahy 4 až 5 hodin nebyl problém," řekl v anketě TV Nova jeden z řidičů.

Související obsah

​Modernizace spotřebovala 900 tisíc kubíku betonu, 453 kilometrů nových svodidel a trvala necelých 9 stavebních sezón. Práce ale nešly vždy ideálně, jelikož modernizace končí s tříletým zpožděním. Největší problémy byly na úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem.

Původní zhotovitel, a to kazašsko-italsko-české konsorcium, tam práce už od začátku naprosto nezvládalo. Firmy poté nestihly před zimou dálnici zprůjezdnit, a ta pak na dva dny úplně zkolabovala. Ministerstvo dopravy je poté ze stavby odvolalo a Ředitelství silnici a dálnice (ŘSD) se s nimi doteď soudí o desítky milionů korun.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Oprava

Důležité Události