Domácí

Zaměstnanců Škody se dotklo zastavení výroby. Šéf odborů slibuje pomoc

Automobilka Škoda Auto od pondělí na dva týdny pozastavila výrobu kvůli nedostatku čipů ve většině svých závodů. O tom, jak se to dotkne zaměstnanců, promluvil ve Snídani s Novou předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Středula ve vysílání popsal hlavní důvod, kvůli kterému musí tři hlavní závody v současnosti pozastavit výrobu. "Dochází k problémům v námořní dopravě, a to samozřejmě souvisí s otázkou čipů na výrobu automobilů. Pokud by někdo chtěl více diskutovat o situaci, tak si zkusme představit, co by se stalo, kdyby automobilový průmysl přestal pracovat," řekl šéf odborů.

Na jednání tripartity se podařilo zajistit pro zaměstnance čerpání určité částky z platu, přijdou si tak na 85 procent. Středula rovněž doufá, že k tomuto kroku získá potřebnou podporu. "Věřím tomu, že vláda rychle rozhodne a že Evropská komise přijde na pomoc a nikoli opačným směrem," vyjádřil se.

Související obsah

​Také se zmínil o tom, jak budou moci automobilky z programu Antivirus čerpat finance. "Na mzdy zaměstnanců dostane firma, v případě, že se jí bude týkat tento program, pobídku státu," vysvětlil Středula.

Výše pobírané mzdy se ale může lišit u subdodavatelů. "To může být jiná částka. My bychom samozřejmě byli rádi, pokud by to byla stejná hodnota jako ve Škoda Auto, protože považujeme za důležité, aby rodiny zaměstnanců nemusely měnit svou spotřebu, protože to nezpůsobily," tvrdí Středula.

Šéf odborů stále věří, že problémy s čipy nakonec v celé Evropské unii pominou a zaměstnanci budou znovu pobírat svůj plný plat. Podobně se krizi povedlo překonat v sousedním Německu.

Ondřej Novotný, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události