Zahraničí

Strašný trest za strašnou nehodu. Řidič dostal 110 let vězení, zastaly se ho 4 miliony lidí

Strašný trest za strašnou nehodu. Řidič dostal 110 let vězení, zastaly se ho 4 miliony lidí
Zdroj: YouTube /CBS Denver

V dubnu roku 2019 způsobil strašlivou nehodu, při které zemřeli čtyři lidé. Jeho náklaďáku na dálnici selhaly brzdy a on vletěl plnou rychlostí do stojící kolony. Teď si za to vyslechl trest - šestadvacetiletý šofér Rogel Lazaro Aguilera-Mederos má strávit zbytek života za mřížemi. Soudce mu totiž vyměřil 110 let vězení, i když sám připustil, že je to nesmyslné.

Nehoda, která se stala téměř před třemi lety poblíž Lakewoodu na předměstí amerického Denveru, měla tragické následky. Způsobil ji kamion, kterému selhaly brzdy ve chvíli, kdy se silnice svažovala z hor, popisuje portál televizní stanice CBS News.

Řidič neměl šanci rozjetý kolos s nákladem v dlouhém klesání ubrzdit. Bohužel ze strachu, že se převrátí, minul i jednu z nouzových ramp, která stojí vedle dálnice a zvedá se do protisvahu, aby auta v podobných problémech zastavila nebo zpomalila.

To, jak náklaďák cestou z kopce kličkuje po dálnici, ohrožuje další auta a míjí nouzovou rampu, dokonce natočila posádka jednoho z vozů:

Trest byl krutý. Rozjetý náklaďák se dřevem se vřítil do zácpy. Řidič se marně snažil kličkovat v pruzích, dál uhýbat nemohl a tak nakonec zavřel oči. Výsledkem byla děsivá srážka, při které bylo podle tehdejší zprávy CNN zasaženo 28 vozidel. Vznikl velký požár, šest lidí skončilo v nemocnicích s vážným zraněním a čtyři lidé v koloně zemřeli. Odstraňování trosek z uzavřené dálnice trvalo 24 hodin.

Záběry z likvidace požáru, který srážka rozpoutala:

Mladý šofér kamionu řekl CBS, že se ze všech sil snažil vyhnout autům stojícím na silnici, ale prostě se nemohl vyhnout všem. Nebyl opilý, nebyl pod vlivem drog, neřídil nijak agresivně, dokonce před svou jízdou prý brzdy kontroloval. "Můj život není šťastný, ale velmi smutný, protože zemřeli čtyři lidé," říkal s pláčem. Prý by si přál, aby raději zemřel on.

Minulý týden byl Rogel Lazaro Aguilera-Mederos za způsobenou nehodu odsouzen. To, že před srážkou minul nouzovou rampu, mu přitížilo. Dostal 110 let vězení. Soud mu sečetl celkem 27 bodů obžaloby, včetně čtyřnásobného zabití.

Související obsah

​Soudce uznal, že řidič neměl v úmyslu nikomu ublížit. Podle deníku Denver Post dokonce prohlásil, že by tak vysoký trest nevynesl, pokud by měl jinou šanci. Prý nechce vidět, jak Aguilera-Mederos stráví zbytek života ve vězení. Jenomže zákony státu Colorado jsou neúprosné.

Soudce se musel řídit minimální délkou trestů za některá provinění, navíc odsouzený nevykonává tresty souběžně, ale po sobě. Výsledkem je zmíněných 110 let.

I podle obhájců mladého řidiče, kteří chystají odvolání, jsou zákony příliš kruté a barbarské.

Na podporu řidiče dokonce vznikla internetová petice, kterou dosud podepsalo přes 4,5 milionu lidí a další podpisy rychle přibývají. „Nesnažíme se zpochybnit tragédii, protože byly ztraceny životy. Ale snažíme se, aby byl odpovědný člověk, který má skutečně nést odpovědnost," píše autorka petice.

Související obsah

​Podle ní nemá veškerou vinu nést do té doby bezúhonný řidič, ale dopravní společnost, pro kterou jezdil a která nedodržovala zákony a měla už v minulosti problémy s technickým stavem vozidel. "Rogel není zločinec," dodává autorka petice.

Spolu s více ne 4,5 miliony podepsaných teď žádá guvernéra státu Colorado, aby řidiči udělil milost nebo požaduje změnu závažnosti trestného činu.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události