Auto

Zelenou kartu nemusíte tisknout, při kontrole ji stačí ukázat na mobilu

Zelenou kartu nemusíte tisknout, při kontrole ji stačí ukázat na mobilu
Zdroj: isifa / MAFRA / Alexandr Satinský

Ministerstvo financí (MF) rozhodlo, že řidič může při silniční kontrole předložit zelenou kartu i v elektronické podobě. Dospělo k tomu v přezkumném řízení.

Ministerstvo financí potvrdilo, že řidič může při povinné kontrole ukázat tzv. zelenou kartu jak v papírové, tak elektronické podobě. Zrušilo tak rozhodnutí orgánů s nižší působností, které trvaly na předložení zelené karty ve fyzické podobě.

Podle ministerstva zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla konkrétně nenařizuje v jaké podobě má být dokument předložený. Zákon mluví pouze o předložení, vydání nebo osvědčení. Tyto pojmy, ale řidičům neurčují, jak mají zelenou kartu ukázat.

Související obsah

Dále vzalo MF v úvahu, že zelená karta v listinné podobě nemá žádné zvláštní ochranné prvky, které by zvyšovaly její pravost. Zelená karta předložená v elektronické podobě na displeji mobilního telefonu má tedy podle rozhodnutí MF stejnou průkazní funkci jako zelená karta v podobě listinné.

V současné době se řeší, jak se rozhodnutí MF promítne do dopravních kontrol. Detaily a metodické způsoby řeší ministerstvo ve spolupráci s Policií ČR.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Auto

Důležité Události