Domácí

Ojetin je v Česku nedostatek. Autobazary budou zdražovat

Ojetých vozů v autobazarech bude podle ekonomů stále nedostatek. V prvních měsících nového roku prý jejich počet klesne o desetinu. Čeká se proto i jejich další zdražování. Už teď přitom meziročně stouply ceny v bazarech přibližně o 20 procent. Ojetá auta se tak velmi často prodávají i za cenu nových.

Doby, kdy se autobazary vnucovaly zákazníkům, jsou ty tam. Teď je to naopak. Zájemci o ojetiny berou téměř cokoli, kvůli nedostatku vozidel na trhu si ještě rádi připlatí.

Třeba tahle octavia se 130 tisíci najetými kilometry stojí bez koruny 180 tisíc, loni se přitom dala pořídit za 150. "Ceny vozů neustále rostou, meziroční nárůst je o 23 tisíc korun na průměrných 168 tisíc. Očekává se i nadále nárůst cen vozů," uvedl manažer autobazaru Petr Janatka.

Za poslední tři měsíce prý z trhu zmizela desetina ojetin a stejný pokles se očekává také v novém roce. Minimálně do poloviny příštího roku se situace zlepšovat nezačne.

"Na tuzemském trhu došlo k poklesu o desítky tisíc aut. V prvním pololetí roku 2022 se dá očekávat, že tento trend bude pokračovat. Automobil, který loni stal 400 tisíc, se teď pohybuje mezi 440 a 450 tisíci," prohlásil ekonom Petr Studnička.

Související obsah

"Sleduju to. Je to tím, že nejsou čipy. Ta nová vozidla nejde prodávat, tak se kupují ta ojetá a je to vyšvihlé nahoru," myslí si jeden z dotázaných lidí. Automobilkám se přitom v posledních týdnech daří chybějící polovodiče sehnat. Desítky tisíc nedokončených vozidel tak postupně mizí z odstavných parkovišť.

"Máme na našich logistických plochách asi 12 tisíc nekompletních vozů. Naším plánem je v prvním lednovém týdnu dodělat dalších osm tisíc vozů a v průběhu ledna další čtyři tisíce vozů," uvedl vedoucí korporátní a interní komunikace Škody Auto Tomáš Kotera.

Ještě na konci léta bylo na odstavných plochách asi 50 tisíc nedokončených automobilů. Více nových vozidel dodaných zákazníkům by pak mělo růst cen ojetin zpomalit nebo i zastavit.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události