Domácí

Cisterna se zřítila mezi zaparkovaná auta. Řidič si špatně nastavil navigaci

Ve Stráži nad Nisou na Liberecku začali vyprošťovat čtyřicetitunovou cisternu, která se tam v pondělí zřítila mezi zaparkovaná auta. Nehodu zavinil její šofér, který se řídil navigací pro osobní auta. Logistický rébus, jak dostat cisternu z nepřístupného terénu, teď řeší firma ze Slovinska, které patří.

Firma ze Slovinska ve středu přečerpávala 23 tun plastového granulátu. Ve čtvrtek ráno se chce pustit do vyprošťovacích prací pomocí jeřábů.

Šéf party Slovinců na kameru mluvit nechtěl. Hovořil o škodě 200 000 eur a byl naštvaný, že nedaleká firma jejich zbloudilému řidiči nedovolila se v areálu otočit. "Stromy praskaly, pak se auto utrhlo a to bylo během pár vteřin dole," řekl televizi Nova Jaroslav Šmíd, majitel autoservisu U Masek.

Související obsah

Auta sběratele veteránů, na která se cisterna zřítila, měla v servisu projít renovací. "My ta auta zachraňujeme, takže srdečně nás to bolí víc než materiálně," přiznal Roman Nový, majitel veteránů.

Chybná práce s navigací

Nehodě předcházela chybná práce s navigací. Šofér ji měl nastavenou pro osobní auta a první varovný signál přehlédl. Řidič se 40 tunovým kolosem projel kolem zákazové značky pro vozidla nad 3,5 tuny. Silnice se pak zužovala, až se cisterna ocitla v pasti.

Spoléhat se plně na navigaci se nevyplácí. Třeba po nedávném otevření důležitého dopravního uzlu spojujícího Liberec s Jabloncem a Prahou některé naváděly šoféry do protisměru.

V Chotěboři v roce 2019 navigace zavedla šoféra mezi rodinné domy. V Opatovicích nad Labem pro změnu šoféři končili na louce.

Související obsah

Navigace ale nedostává do úzkých jen tuzemské řidiče. Nebezpečně před pár dny uvázl ve skalách kamion v čínské provincii Šan-si. A třeba v Izraeli se v době lockdownu nastavené algoritmy navigací hroutily a nedokázaly v nulovém provozu vypočítat správnou trasu.

Podle expertů by se lidé měli řídit především dopravním značením, které je stále tím nejspolehlivějším rádcem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události