Domácí

Prošla vám dálniční známka? Na těchto úsecích můžete jezdit zadarmo

Prošla vám dálniční známka? Na těchto úsecích můžete jezdit zadarmo
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Od 1. ledna minulého roku si čeští řidiči nemohou koupit papírovou dálniční známku. Nahradila ji elektronická. Pokud si koupili od 1. února roční známku, stejně jako mnoho řidičů, upozorní je na brzké vypršení e-mail. Pokud tedy chtějí jezdit po zpoplatněných úsecích, musejí si koupit novou. Na některých místech ale mohou jezdit zadarmo.

Velká část řidičů dostala (či v blízké době dostane) do e-mailu zprávu o tom, že jí vyprší roční dálniční známka. Pokud tedy šoféři chtějí nadále jezdit po většině českých dálnic, musejí si koupit novou. Mohou ale také jezdit pouze po těch úsecích, které jsou v současné době nezpoplatněné.

Nezpoplatněné úseky českých dálnic

Pražský okruh

Na dálnici D0 mohou řidiči jezdit zadarmo od jejího začátku v Praze u Ruzyně až po Slivenec, kde se dálnice propojuje s Barrandovským mostem a Jižní spojkou. Nezpoplatněná je i část v Běchovicích.

D1

Na nejslavnější české dálnici nemusejí řidiči platit v Praze, a to od jejího začátku až po Chodov. Zadarmo mají také obchvat Brna a Kroměříže. Velká část je nezpoplatněná také u Ostravy. Tam nemusí řidiči nic platit od ostravské Rudné až po hranici s Polskem.

D2

Při cestě na Slovensko mají řidiči zadarmo tříkilometrový úsek od začátku až po Chrlice. Po cestě zpátky navíc nemusejí platit od hranic až po odpočívadlo Lanžhot.

D3 

Dálnice, která vede od Prahy směrem na jih, je nezpoplatněná ve dvou částech. Bez dálniční známky můžete jet po obchvatu Tábora, a to z Čekanic do Měšic. Objet stejným způsobem můžete Veselí nad Lužnicí.

D4

Na D4 se zadarmo projedete na sedmi kilometrech dálnice. Můžete takto jet z Mirotic do Třebkova.

D5

Směrem na Německo můžete zadarmo využít obchvat Berouna. Stejným způsobem můžete z Ejpovic do Sulkova objet Plzeň. Po cestě z Německa navíc bez dálniční známky projedete od hranic až k odpočívadlu Rozvadov.

D6

Na této dálnici pojedete zadarmo sedm kilometrů, a to z Prahy do Jenče. Zadarmo je také část mezi Lubencem a Bošovem. Velká část dálnice není zpoplatněná také od Jenišova až na konec Chebu.

D7

Z Přední Kopaniny se na této dálnici zadarmo dostanete do Tuchoměřic. Dále můžete bez dálniční známky jet přes obchvaty Panenského Týnce a Sulce. Poté se bez dálniční známky dostanete i z Postoloprt do Chomutova.

D8

Krátký úsek bez dálniční známky ujedete na této dálnici z Prahy do Zdib. Zdarma je přístupná i část z Řehlovic do obce Knínice u Ústí nad Labem.

D10

Zadarmo po této dálnici můžete jet v úseku mezi Prahou a Starou Boleslaví. Nezpoplatněný je i obchvat Mladé Boleslavi mezi Bezděčínem a Kosmonosy.

D11

Na D11 je bez poplatků jen jeden úsek. Jedná se o začátek dálnice mezi Prahou a Jirny. Dále už potřebují řidiči dálniční známku.

D35 

I na D35 se platí téměř všude. Zadarmo mohou řidiči využít pouze obchvat Olomouce mezi Neředínem a Holicemi.

D46

Na této dálnici mohou řidiči zadarmo využít krátký úsek mezi Hněvotínem a Olomoucí. Zdarma se jezdí i po obchvatu Prostějova.

D48

Tato dálnice má jeden nezpoplatněný úsek. Nachází se mezi Frýdkem-Místkem a Dobrou.

D52

Bez dálniční známky se obejdete na obchvatu Pohořelic. Zbytek dálnice je ale zpoplatněný.

D55

Ani tato nedostavěná dálnice nemá mnoho úseků zadarmo. Bez dálniční známky se na ní obejdete pouze na tříkilometrové části obchvatu Otrokovic.

D56 

Při cestě mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem musíte mít dálniční známku téměř celou cestu. Jedinou výjimkou je kilometrový úsek v Ostravě-Hrabové.

Související obsah

Důležité informace k dálniční známce

Lidé, kteří si dálniční známku koupí, mají často následně dotazy, na které by rádi znali odpovědi. Oproti papírové známce totiž u té elektronické přišly různé změny.

O konci platnosti budete informováni

Platnost své dálniční známky si mohou lidé zkontrolovat na webu edalnice.cz. Tam zadají svou SPZ a stát registrace vozidla. Pokud na sebe zadali kontakt, zašle jim web informaci o konci platnosti sám. Platnost vždy končí v daný den ve 23 hodin 59 minut a 59 sekund.

Známka platí pouze na jedno vozidlo 

Pokud jste si koupili nové auto, budete potřebovat i novou dálniční známku. Platí totiž pouze na jedno vozidlo. Pokud měníte SPZ u jednoho vozidla, musíte vyplnit takzvané avízo o změně SPZ. Následně musíte předložit doklad o změně SPZ, například kopii velkého technického průkazu. Pokud máte přidělenou převozní značku, musíte si koupit krátkodobou dálniční známku.

Pozor na chyby při zadávání SPZ

Poté, co začne známka platit, nelze už změnit SPZ vozidla. Pokud jste jej tedy v e-shopu špatně zadali, zbytečně jste přišli o peníze. Na obchodním místě máte v případě chyby právo na změnu jen 15 minut po zaplacení. Pokud si koupíte známku na pozdější datum, máte právo na jednu změnu SPZ a jednu v počátku platnosti.

Platit lze i v hotovosti

Ačkoli je známka v elektronické podobě, lze platit i hotově. Možné je to ale pouze na pobočkách České pošty a čerpací stanice EuroOil.

Ministr dopravy chce od příštího roku zdražit dálniční známky:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události