Domácí

Sčítání dopravy: Za pět let přibyla na silnicích desetina aut

Sčítání dopravy: Za pět let přibyla na silnicích desetina aut
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Hustota dopravy v Česku se dále zvyšuje, potvrdilo to historicky páté Celostátní sčítání dopravy (CSD). Výsledky přišly s ročním zpožděním kvůli koronavirové pandemii.

O největší nárůst dopravy se podle aktuálních dat ze sčítání dopravy, které zadávalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), postaraly kamiony, kterých na silnicích oproti sčítání z roku 2016 přibylo 16 procent. Počet osobních aut narostl o 9 procent. Celkem se tak provoz na silnicích i dálnicích zvýšil o desetinu. Nejvyšší nárůst dopravy byl zaznamenán na dálnicích, a to 15 procent. Na silnicích se intenzita zvedla o 9 procent.

Po dálnici projelo za den průměrně 30 700 aut, na silnicích první třídy 9 100 a na silnicích druhé třídy 2 900. Nejzatíženějším úsekem je dálnice D1 mezi připojením Pražského okruhu u Modletic a sjezdem na Říčany, kde denně projede více než 103 tisíc aut.

Související obsah

​"Ve výsledcích je také patrný pozitivní efekt nově zprovozněných obchvatů na intenzitu dopravy v průtazích měst," řekl k výzkumu mluvčí ŘSD Jan Studecký. Například doprava v Řevničově se po zprovoznění okruhu snížila z 12 000 aut za den na 2 500.

Sčítání dopravy mělo být hotové již dříve, kvůli přetrvávajícím přísným vládním opatřením v rámci boje s pandemií koronaviru bylo třeba hlavní část sčítání přesunout z dubna 2020 na loňské jaro. Z dat byla vyloučena období nejtvrdších restrikcí s dopadem na pohyb lidí.

Čím tlustší linka, tím více dopravy. Drobná čísla označují počet aut v tisících za den. | Zdroj: ŘSD

​Sčítání probíhalo na 6 465 silničních úsecích za použití automatického a ručního způsobu. Pro ŘSD sčítání připravily Centrum dopravního výzkumu, ManpowerGroup a VARS BRNO za 52 milionů korun bez daně.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události