Zajímavosti

Znepokojivá studie: V autě je více bakterií než v toaletě. Která část je nejhorší?

Znepokojivá studie: V autě je více bakterií než v toaletě. Která část je nejhorší?
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Pokud vás znechucuje představa, že byste se dotkli rukou záchodové mísy, vědci z Astonské univerzity pro vás mají špatnou zprávu. V rámci studie zjistili, že vnitřek auta je bakteriemi kontaminovaný podstatně více než průměrná toaleta. Nejhorší situace je v kufru automobilu, nejlépe si naopak vede volant.

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že je interiér vašeho auta čistý, ve skutečnosti může být domovem velkého množství bakterií. Jak zjistili ve své studii výzkumníci z Astonské univerzity, bakteriální znečištění je uvnitř aut podstatně větší než u průměrné toalety.

Výzkumníci odebrali vzorky z interiérů aut různého stáří. "Výsledky této studie jsou fascinující, protože ukazují, že navzdory čištění našich automobilů platí, že čím jsou starší, tím jsou obecně špinavější," uvedl mikrobiolog a jeden z autorů studie Jonathan Cox.

Související obsah

​Nejhůř z výzkumu vyšel zavazadlový prostor, kde bylo identifikováno 1 425 druhů bakterií. Například E. coli, která je známá především jako fekální bakterie žijící ve střevech, si v kufru, kam lidé odkládají nákup, libuje.

Testování vědci podrobili dále řadicí páku, palubní desku a zadní sedadla, kde byla rovněž zjištěna vyšší míra bakteriální kontaminace, než je na průměrné toaletě. Mezi těmito mikroorganismy byl například rod bakterií Pseudomonas, který nelze snadno léčit antibiotiky, nebo zlatý stafylokok, který může způsobovat vážné kožní infekce.

Část automobilu Počet druhů bakterií, které vědci identifikovali
Zavazadlový prostor 1 425
Sedadlo řidiče 649
Řadicí páka 407
Zadní sedadlo 323
Palubní deska 317
Volant 146

Pozoruhodné je, že obecně nejčistějším místem v interiéru auta je volant. Bylo na něm identifikováno pouze 146 druhů bakterií. Podle vědců to může být tím, že nyní, v době pandemie, lidé častěji používají dezinfekční přípravky na ruce.

Škodlivé bakterie se vyskytují pravděpodobně ve většině aut, které potkáme na silnicích. Řidiči by podle autorů studie měli častěji a důkladněji čistit interiéry svých aut. "Výsledky ukazují, že bychom měli změnit způsob, jakým přemýšlíme o svých autech a jejich čistotě. Mnohdy čistíme svá auta podle toho, zda "vypadají" čistě, a ne podle toho, zda jsou skutečně čistá. Ale nikdy by vás ani nenapadlo jíst ze záchodového prkénka," dodal Cox.

Podívejte se na jednoduchý trik, jak vyčistit zažloutlá světla u automobilu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události