Autoservis

Parkujte radši venku! Hyundai a Kia varují půl milionu majitelů aut před požárem

Parkujte radši venku! Hyundai a Kia varují půl milionu majitelů aut před požárem
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Korejské automobilky Hyundai a Kia vyhlásily svolávací akci pro půl milionu aut, kterou provází neobvyklé upozornění. Majitelé dotčených vozů by neměli parkovat uvnitř budov a ani v jejich blízkosti. Alespoň před tím, než navštíví servis. Hrozí totiž, že jejich auta při parkování sama vzplanou.

Hyundai a Kia vzkázaly majitelům některých svých modelů, aby parkovali pouze venku, a raději dál od budov. Kvůli možné závadě totiž jejich auta můžou začít samovolně hořet, i když zrovna nejedou.

Portál CNN uvádí, že varování se týká téměř 500 000 auto ve Spojených státech. V Evropě zatím problémy hlášeny nejsou.

Obě automobilky zároveň všechny dotčené vozy svolávají do servisů. Závada se týká řídícího modulu v protiblokovacím brzdovém systému ABS. Kontaminace vnějšími nečistotami může způsobit zkrat a v nejhorším případě požár. V servisech tak budou v autech postupně měnit řídící jednotky, případně pojistky.

Související obsah

​U Hyundai se svolávací akce týká celkem téměř 358 tisíc aut - konkrétně SUV Santa Fe z let 2016 až 2018, Santa Fe Sport z let 2017 a 2018, Santa Fe XL modelového roku 2019 a SUV Tucson z let 2014 a 2015.

Kia svolává přes 126 tisíc vozů: velké "americké" sedany K900 z let 2016 až 2018 a SUV Sportage 2014 až 2016.

V dokumentech, které Kia předala americkému Národnímu úřadu pro bezpečnost silničního provozu, uvedla, že ví o třech případech v USA, při nichž auta opravdu začala hořet. Agentura Reuters dokonce píše o 11 případech. K žádnému zranění při nich nedošlo.

Související obsah

​Automobilky uvedly, že majitelé mohou s vozy bezpečně jezdit, ale při výběru místa pro parkování by měli být obezřetnější.

Jihokorejské značky Hyundai a Kia fungují samostatně, ale jsou úzce spřízněné. Hyundai Motor Group, mateřská společnost automobilky Hyundai vlastní podíl i v Kie a obě firmy sdílejí řadu prvků při výrobě jednotlivých modelů.

Předloni dokonce svolávaly celosvětově 835 tisíc aut vyrobených mezi lety 2005 a 2009. Kvůli problémům s elektrohydraulickou jednotkou ABS/ESC také hrozil požár - více zde:

Související obsah

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události