Zajímavosti

Máte hlučné auto? Paříž vás pořádně zkasíruje

Máte hlučné auto? Paříž vás pořádně zkasíruje
Instalace hlukového radaru v Paříži | Zdroj: Profimedia

O tom, že se ve francouzské metropoli chystá do provozu první hlukový radar, vás redakce TN.cz informovala již na začátku měsíce. Paříž novinku zavedla v pondělí.

V pondělí spustilo město Paříž první hlukový radar. Informovala o tom agentura Reuters. Zařízení bude měřit hluk jednotlivých aut a motorek, kterým v případě překročení povolených 95 decibelů hrozí pokuta. Dokáže totiž rozpoznat espézetky auta či motorky a odeslat příkaz k zaplacení pokuty.

Město se tak snaží zlepšit kvalitu života tamních obyvatel. "Příliš hluku lidi rozčiluje," napsal na svůj twitterový účet náměstek starosty Paříže David Belliard.

Související obsah

​Zařízení je nyní ve zkušebním provozu. Pokud dokáže poznávací značky i míru hluku identifikovat opravdu bezchybně, bude začátkem roku 2023 oficiálně schváleno.

Aktuálně pokutují francouzští policisté hluk na základě měření při obvyklých prohlídkách. Řidiče tedy musí chytit přímo při činu. Nový hlukový radar má fungovat automaticky.

​Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se hlukové radary objevily i v Česku. V Paříži zavedli hlukový radar zejména kvůli datům Evropské environmentální agentury, která město označila za jedno z nejhlučnějších míst Evropy.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události