Hluk

Pokuty za moc hlučná auta? První země EU chce nasadit hlukové radary

Pokuty za moc hlučná auta? První země EU chce nasadit hlukové radary
Zdroj: Bruitparif / DR

Vaše auto nebo motorka překročí povolenou hladinu hluku, radar vás změří, kamera vyfotí registrační značku a do schránky vám přijde pokuta. Přesně takový systém chtějí zavést v některých oblastech Francie. Hlukové radary teď čeká závěrečné testování.

Ve Francii se rozhodli dotáhnout boj proti nadměrnému hluku na silnicích. Finálním testováním prochází takzvané hlukové radary. Podobně jako radary měřící rychlost, budou taková zařízení měřit hluk, který vydává konkrétní vozidlo. Jakmile překročí povolenou hladinu hluku, může řidiči přijít pokuta. Trestáni mají být hlavně majitelé upravených aut a motorek, problémy můžou mít i auta s děravým nebo poškozeným výfukem, ale také homologované sportovní vozy, které to umí v určitých režimech pořádně rozbalit díky klapkovému systému dodávanému přímo od výrobce.

Zařízení tvoří panoramatická kamera a antény s mikrofony, které umí změřit hluk a přesně detekovat směr, odkud přichází. Systém pak dokáže identifikovat vozidlo, které nesplňuje předpisy, a automaticky rozesílá pokuty.

Související obsah

V některých francouzských městech už radary testují dva roky (zatím bez penalizace), letos na podzim má přijít finální fáze a následné zavedení do ostré praxe. Zbývá jen potvrdit přesnost systému a stanovit hladinu, za kterou už se bude pokutovat. Současné předpisy zakazují překročení 95 decibelů.

Související obsah

Podle motoristického magazínu Carscoops by protihlukové radary ve Francii mohly fungovat naplno na přelomu let 2022 a 2023. Zájem je v Paříži, Lyonu nebo Nice, ale i v menších obcích. V hlavním městě testovací radary rozmístili i v blízkosti barů nebo velkých staveb.

Francouzi si od toho slibují zlepšení kvality života, protože nadměrný hluk může způsobit různé zdravotní či psychické problémy. Kritici ale poukazují na to, že jde jen o další nástroj, jak budou úřady sledovat lidi a tahat z nich peníze na pokutách.

Související obsah

Podobný systém hlukových radarů funguje například ve Švýcarsku. Pokud by se osvědčil ve Francii, je možné, že se bude šířit i do dalších evropských zemí, vždyť EU chce kromě emisí bojovat i s nadměrným hlukem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události