Domácí

Ministerstvo dopravy chce navrhnout řidičáky pro 17leté. ANKETA

Už za několik měsíců by v Česku mohly řídit běžné osobní auto i 17leté děti. Podmínkou by bylo složení zkoušky v autoškole a dohled mentora, kterým by mohl být například jeden z rodičů. Ministerstvo dopravy si od změny slibuje úbytek nehod zaviněných nezkušeností. Podle odborníků je ale nutné zajistit kvalitu výcviku.

"Zvažujeme, že bychom nabídli 17letým řidičům, kteří mají ukončenou autoškolu, že by, pokud mají složené zkoušky, mohli jezdit osobním autem pod dohledem nějakého zkušeného mentora," přiblížil plán ministerstva dopravy mluvčí František Jemelka.

Ministerstvo si od změny slibuje lepší výchovu mladých řidičů a úbytek nehod zaviněných právě nezkušeností. "Inspirujeme se v okolních státech, kde existuje možnost řídit vozidlo už od 17 let, ale s doprovodem. Ten doprovod opravdu přispívá k tomu, že mladý řidič si může osahat řízení a získávat první zkušenosti s doprovodem člověka, kterému samozřejmě záleží na tom, aby ta jízda byla bezpečná," popsal ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

"Vláda ještě ve Sněmovně nepředstavila finální návrh, my zatím vidíme nevyjasněné podmínky pro mentory. A našim cílem je, aby se nezvyšoval počet nehod v České republice," okomentoval návrh předseda SPD Tomio Okamura.

Související obsah

​"Nám z hnutí ANO se tento moderní krok směrem k mladým řidičům líbí a určitě bychom ho podpořili. Je tu zkušenost z Německa, Rakouska, z Velké Británie," řekl poslanec Martin Kolovratník (ANO).

Dopravní experti jsou opatrní. "Nabízí se otázka, jestli v 17 letech je ten člověk už dostatečně psychosociálně vyzrálý, aby mohl řídit takový dopravní prostředek, jako je třeba osobní auto. Opatření, která musí do toho systému nutně vstoupit, je řidičský průkaz na zkoušku, velmi pečlivé ověření té osoby, toho laického instruktora, protože musí být zajištěna jeho úroveň, kvalita celého toho výcviku," míní dopravní expert Robert Kotál.

​"My nastavíme takové parametry, aby mentory byli ideálně ti rodiče. Rodič bude muset mít nějaký věk, bude muset mít nějakou dobu řidičský průkaz, bude muset být v rámci bodového systému nerizikovým řidičem, nebude moct mít zákazy například za alkohol," shrnul předseda Asociace autoškol ČR Aleš Hořčička. Návrh plánuje ministerstvo dopravy na vládu přinést nejpozději na podzim.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události