Domácí

Obchodníci snižují ceny ropy. Zlevnění zatím řidiči nepocítí

Řidičům se možná blýská na lepší časy. Obchodníci reagují na smluvní dohody, které se Rusko zavázalo plnit, a snižují ceny ropy. Přispěly k tomu i Spojené arabské emiráty a Irák, když oznámily, že podpoří zvýšení své těžby. Zlevnění bychom ale mohli pocítit až příští týden.

Ceny ropy na světových trzích mění směr a klesají. Průměrná suma za barel ropy teď dělá asi 2 300 korun, stejně jako v první polovině července roku 2014. Tehdy se ale nafta u nás prodávala za 36 korun a 40 haléřů za litr. Oproti současným 52 korunám a 30 haléřům.

"Znamená to jediné, že čerpací stanice, distributoři pohonných hmot a zpracovatelé ropy si prostě přirážejí marže. V současné době zneužívají zjevně té paniky," myslí si ekonom Lukáš Kovanda.

V pátek za plnou nádrž u osobního auta jsme zaplatili 2 615 korun, ještě před osmi lety to bylo 1 860 korun. České čerpadláře ale prý zajímá vývoj cen hlavně na burze v Rotterdamu. Dokonce i tam ale ceny začaly klesat. "Předpokládám, že se nám to projeví u čerpacích stanic, možná už v sobotu, možná už v pondělí,"  řekl Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů ČR.

Související obsah

Jestli se ale bude jednat o korunové nebo haléřové položky, zatím nikdo nechce předpovídat. V každém případě při pohledu na stojany se motoristům stále protáčí panenky.

Se stále se zvyšující cenou se množí i návrhy, jak sumu u čerpacích stanic stlačit. "Pokud by benzín byl zakoupen, zpracován a dopraven zdarma bez jakýchkoli marží, jenom díky spotřebitelské dani a DPH by byla cena 16 korun. Při nákladové ceně 20 korun je po započtení daní cena 40 korun. Logiku proto má zvážit například zastropování daní," napsal na twitteru místopředseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Šimon Heller (KDU-ČSL).

"Já si myslím, že se každý nějakým způsobem snaží udržet nějaký standard, dlouhodobě to asi nepůjde," řekl jeden z dotázaných. Kvůli vysokým cenám za palivo teď výrazně vzrostl zájem o přestavby aut na LPG. Letí jak přestavby, tak i LPG auta z výroby. Ušetřit se totiž dá až polovina nákladů na cesty.

K situaci se vyjádřil předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události