Ekonomika

Dobrá zpráva pro řidiče! Benzín poprvé od začátku války na Ukrajině zlevnil

Benzín poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu začal zlevňovat. Oproti pátku v sobotu zlevnil Natural 95 o 14 haléřů na litr. Průměrná cena byla 47,12 Kč/l. Nafta ale dál zdražovala a s průměrnou cenou 49,53 Kč/l dosáhla historického maxima, v neděli ráno na to upozornil ekonom Lukáš Kovanda.

Kovanda si myslí, že vrchol růstu cen paliv už máme za sebou, a naopak v nadcházejícím týdnu budou benzín i nafta zlevňovat. Samozřejmě pokud se ještě více nevyhrotí konflikt na Ukrajině nebo se nezhorší bezpečnostní situace na Blízkém východě. Kovanda při tom připomíná nedělní ranní raketový útok na severoirácký Irbíl.

"Hlavní scénář ovšem předpokládá v nadcházejícím týdnu propad cen benzínu ke 46 korunám za litr, nafta by měla zlevnit ke 47 korunám za litr," potěšil šoféry Kovanda.

Připomíná také, že i přes rekordní ceny paliv jsou stále pro řidiče mnohem dostupnější než při posledním velkém zdražení před deseti lety.

"Tehdy se litr benzínu prodával průměrně i za více než 38,50 koruny, zatímco litr nafty až za 37,20 koruny. Mediánová mzda však tehdy byla výrazně nižší. Ve druhém a třetím čtvrtletí 2012 činila průměrně 20 673 korun měsíčně. To znamená, že mediánově vydělávající člověk se dvěma dětmi měl v čistém 18 533 korun měsíčně. Za to si v září 2012 pořídil zhruba 481 litrů benzínu a 498 litrů nafty," upozornil ekonom.

Související obsah

​Medián mzdy byl ve druhém a třetím čtvrtletí minulého roku 32 694 korun. "Člověk se dvěma dětmi měl v čistém 29 888 korun měsíčně. Za to lze při současných historicky rekordních cenách stále pořídit přibližně 694 litrů benzínu a 660 litrů nafty," doplnil Kovanda.

Člověk s běžnými příjmy a dvěma dětmi si tak podle něj může koupit za čistou měsíční mzdu o 213 litrů benzínu a o 162 litrů nafty více než před 10 lety.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události