Domácí

Dopravci v pondělí zablokují Česko. Vadí jim vysoké ceny paliva

Dopravci v pondělí zablokují Česko. Vadí jim vysoké ceny paliva
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Mezi vládou a sdružením dopravců ČESMAD jsou na příští týden naplánovaná další jednání ohledně pomoci kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Někteří autodopravci na pondělí připravili na podporu požadavků "blokádu Česka", které se zúčastní stovky kusů techniky.

Protestní akce dopravců je svolaná na pondělí 14. března. Má začít v 10 hodin dopoledne a bude mít celorepublikový dosah.

"Do protestní akce se zapojí zhruba 500 kusů techniky českých dopravců po celé České republice, a to kamiony, nákladní vozy a podobně. Protestní akcí chceme vyjádřit také podporu sdružení autodopravců ČESMAD BOHEMIA, které zaslalo naše požadavky vládě České republiky, která je má ve středu 16. března projednávat," sdělil za protestující dopravce jednatel společnosti European cars Jan Štědronský.

Požadavky protestujících dopravců na vládu

Zastropování cen nafty
Kontroly marží v distribučním řetězci
Snížení sazby spotřební daně z nafty o 5 Kč na litr na období od 17. března 2022 – 30. června 2022
Odpuštění sankcí za nezaplacení záloh na silniční daň k 15. dubnu a 15. červenci
Odpuštění sankcí za nezaplacení plateb DPH
Zvýšení záloh a změna valorizačních doložek ve smlouvách na dopravní obslužnost
Odklad leasingových a úvěrových splátek
Snížení sazby spotřební daně z nafty na 330 eur (asi 8 300 Kč) na 1 000 litrů
Úplné zrušení silniční daně i pro vozidla nad 12 tun
zdroj: Jan Štědronský

Ačkoliv vláda vydala nějaká opatření proti růstu cen pohonných hmot, podle ekonomů ani dopravců nejsou dostatečná. "ČESMAD jako instituce zatím ještě dává přednost jednání. Někteří naši členové jsou ale součástí protestu, nechtějí sedět doma a dívat se, jak jim ty firmy dodělávají," řekl generální tajemník ČESMAD BOHEMIA Vojtěch Hromíř.

Pondělní protest by měl trvat 30 minut. "Zastavíme veškerou dostupnou techniku napříč celou Českou republikou. Máme vytipováno i několik hlavních tahů ve velkých městech, které zítra také na uvedených 30 minut zastavíme," dodal v neděli Štědronský.

Související obsah

​Štedronský také poznamenal, že pokud vláda nebude chtít na podmínky dopravců přistoupit, plánují daleko větší blokády ve velkých městech a také na hranicích. K tomu by měla být připravena tisícovka dopravců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události