Domácí

Stát si posvítí na benzínky. Podle ekonomů některé z nich zneužily současné krize

Stát si od tohoto týdne posvítí na prodejce pohonných hmot. Začne kontrolovat jejich zisky, aby potvrdil, jestli se snaží na současné situaci vydělat. Ekonomové potvrzují, že ceny pohonných hmot vůbec neodpovídají cenám ropy a doporučují tankovat co nejméně.

Při každé krizi se najde někdo, kdo se na ní snaží vydělat. Většina ekonomů se shoduje, že začátku války zneužili někteří prodejci pohonných hmot. Řidiči tak při každém tankování přicházejí o velké částky.

Prodejci mají většinou nasmlouvané staré ceny, ale zákazníkům účtují s tučnou přirážkou. Je tedy jasné, že tankující řidiči zrovna nejásají. "Je to strašný, co na to říct," řekl dotázaný řidič z Brna.

Prodejci dokázali zareagovat s neuvěřitelnou rychlostí a s prvními výstřely ruských vojáků vyletěla cena benzínu a nafty téměř na dvojnásobek. Ropa přitom zlevňovala.

"Rafinérie i prodejci mají ceny ropy domluvené dopředu, takže aktuální cena se promítne nejdřív za týdny. Vrchol byl osmého března a od té doby cena ropy klesá. Ten pokles je v pondělí o 17 procent," uvedla ekonomka z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Dagmar Vágnerová.

Prodejci se ale tváří, jako by si toho nevšimli. Vláda si teď na ně konečně došlápne, tento týden mají povinnost dodávat ministerstvu financí každý den průměry svých cen a údaje musí dodat i zpětně až do poloviny února. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už naznačil, jaké zisky bude stát tolerovat.

Související obsah

"Nižší jednotky korun, to je marže, která je obvyklá a byla obvyklá před krizí. Nasadit si lichvářskou marži není nic nezákonného. Vláda se snaží porovnáním nákladů a zisků ověřit, jestli prodejci opravdu zneužívají situace. Zisky jim mohou být ořezány," vysvětlil Stanjura.

Pokud chtějí řidiči přispět k dalšímu snížení ceny, podle ekonomů je nejrychlejším způsobem přestat drahou naftu nakupovat. Je tedy potřeba, pokud možno, co nejvíce omezit své jízdy a jezdit úsporně. První výsledky auditu bude mít ministerstvo financí do týdne a pak rozhodne o případném omezení prodejců.

Petr Havel o zdražování kvůli ruské invazi na Ukrajinu:

luk,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události