Domácí

Benzín konečně pořádně zlevňuje. Na aplikaci pro hlášení cen útočili hackeři

Aplikace ministerstva financí, kam mají čerpací stanice hlásit průměrné prodejní ceny pohonných hmot, byla ve středu nedostupná. Podle ministerstva na kontrolní platformu zaútočili hackeři. Úřad tak pumpám prodlužuje termín, do kdy musí ceníky poslat. Ceny pohonných hmot mezitím rychle padají.

"Aplikace na reporting průměrných prodejních cen nafty a benzínu veřejných čerpacích stanic byla dnes ráno pod hackerskými útoky a z toho důvodu zhruba hodinu nedostupná. Aktivita na stránce mnohonásobně přesáhla počet reportujících subjektů," oznámilo ve středu ministerstvo financí.

Původ hackerského útoku ministerstvo zjišťuje, ale aplikace už je funkční. Přesto se prodluoží termín, ve kterém musí čerpací stanice podat svůj cenový report za celé období od 15. února do 15. března.

"Prodloužíme termín první reportovací povinnosti o 1 den," potvrdil mluvčí ministerstva Tomáš Weiss s tím, že teď mají prodejci čas do čtvrtečního poledne.

Zatím prý povinnost splnily první stovky čerpacích stanic, které mají prokázat přiměřenost svých čistých marží.

Povinnost nahlásit ceny se týká více než 2800 pump. Má to být jeden ze způsobů, kterým chce vláda zamezit dalšímu zdražování pohonných hmot. S extrémními náklady na provoz má pomoci motoristům a dopravcům i zrušení povinného přimíchávání biosložky a zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.

Ceny benzínu a nafty mezitím klesají. I v úterý byl pokles ceny velmi výrzný - litr Naturalu 95 oproti pondělí zlevnil o 82 haléřů na průměrných 45,72 koruny, litr nafty stál v průměru o 85 haléřů méně než v pondělí (48,37 koruny).

Od neděle tak benzín zlevnil o 1,36 koruny. "Jedná se o nejvýraznější dvoudenní zlevnění benzínu v historii sledování od začátku roku 2005," uvedl ekonom Lukáš Kovanda. A rekordní je i zlevňování nafty. "Za dva uplynulé dny nafta zlevnila o 1,20 koruny," doplnil Kovanda.

Nafta v pondělí začala zlevňovat vůbec poprvé od zahájení ruské invaze na Ukrajině. "Ta a související sankce Západu proti Rusku vyvolaly paniku na světovém trhu s ropou, která tak v minulém týdnu zdražila do blízkosti svého historického cenového rekordu," popsal ekonom.

Související obsah

​Podle něj někteří prodejci, distributoři a čerpací stanice využili paniky a navýšili marže "zjevně neobjektivně". "V Česku tak podle údajů Evropské komise ve dnech 21. února až 7. března nafta zdražila po přepočtu do eur druhým nejvýraznějším tempem ze všech zemí EU, a to o 20,1 procenta," upozornil Kovanda s tím, že výrazněji rostla cena nafty už jen v Německu.

Rychlé zlevňování teď podle něj bude pokračovat. Průměrná cena benzínu by měla padnout pod 44 korun a nafty pod 47 korun za litr.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události