Domácí

Ministerstvo plánuje změny, s řidičákem skupiny B budete mít víc možností

S řidičským průkazem skupiny B bude možné řídit i dodávky těžší než 3,5 tuny. Takovou změnu připravuje ministerstvo dopravy. Důvodem jsou elektromobily, které mají kvůli bateriím větší hmotnost.

Na českých silnicích jezdí už zhruba deset tisíc aut na elektrický pohon. Podle expertů jsou budoucností i elektrododávky. Jen loni se jich v Česku prodalo kolem 170. Stát kvůli nim chce zvednout hmotnostní limit skupiny B z tří a půl na čtyři a čtvrt tuny.

"Ta baterie je velmi těžká, hmotnosti vozidel narůstají díky povinné výbavě, takže si myslím, že je to asi na místě zvednout na těch čtyři a čtvrt, čtyři a půl tuny," uvedl automobilový expert Robert Vacek.

"Tento návrh momentálně prověřujeme, řešíme to s ostatními státy Evropské unie, jestli by šlo tato vozidla za těchto podmínek provozovat," řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Brychta.

Související obsah

"Srovnalo by to podmínky mezi alternativními pohony a konvenčními pohony, zároveň by to bylo určitou motivací k tomu, aby dopravci přešli na alternativní pohony, aby se zlepšilo životní prostředí a tak dále," myslí si manažer pro dopravu Svazu vinařů ČR Jan Šebesta.

Problém přichází především ve chvíli, kdy se auto naplní zbožím. Nad 3,5 tuny už musí mít šofér řidičák skupiny C. A takoví řidiči českým firmám dlouhodobě chybí. Změna by ušetřila administrativu, čas i peníze.

Související obsah

"U těch dodávek to má perspektivu, protože to jsou vozidla, která nepotřebují velký jízdní dosah a jezdí ve městech, kde je žádoucí, aby ty spaliny byly nulové," prohlásil mluvčí sdružení dopravců ČESMAD Martin Felix.

"My máme ve vozovém parku 11 elektrických automobilů, a to jak osobních, tak právě elektrických dodávek, které používáme k zavážení," uvedla mluvčí Alzy Daniela Chovancová.

Vláda by letos také měla uvolnit téměř miliardovou dotaci pro firmy a podnikatele na nákup elektromobilů.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události