Za volantem

Ministerstvo chce od řidičů víc peněz za dálnice. Města se zlobí kvůli zpoplatnění obchvatů

Ministerstvo chce od řidičů víc peněz za dálnice. Města se zlobí kvůli zpoplatnění obchvatů
Zdroj: TV Nova

Dražší dálniční známky a zrušení výjimek pro některé nezpoplatněné úseky českých dálnic. Takový je plán ministerstva dopravy, který letos dostane konkrétní obrysy. Dálnice jsou zadarmo hlavně na obchvatech větších, jenomže ministerstvo chce mapu výrazně překreslit a městům se to vůbec nelíbí.

"Pro rok 2023 připravujeme pravidla, podle kterých dojde v průběhu roku 2022 k přehodnocení všech v současné době platných výjimek ze zpoplatnění dálničních úseků v ČR," vzkázalo v půlce ledna ministerstvo dopravy. Mapu nezpoplatněných úseků chce revidovat někdy v polovině letošního roku.

Argumentuje tím, že do existujících rozsáhlých výjimek se letos nezasahovalo, že je třeba sjednotit pravidla do budoucnosti. A také vzkazuje, že "normální je za zboží či služby platit, u nadstandardu to platí dvojnásob."

"Ať už jsou dosavadní argumenty pro a proti zpoplatnění jakékoli, je potřeba v tom udělat pořádek, neboť v dosavadním přístupu nechceme pokračovat," doplnil mluvčí resortu František Jemelka.

Zpoplatnění nových úseků má umožnit státu dát víc peněz na stavbu a rekonstrukce dopravní sítě.

Postupně se ale ozývají velká města, kterým se případné rušení výjimek vůbec nelíbí. V minulosti totiž dlouho bojovala za zavedení výjimek na dálničních obchvatech, aby je řidiči mohli využívat zadarmo jako objízdné trasy a nezajížděli zbytečně do center.

Související obsah

​Zlobí se například v Olomouci, kde dosud nezpoplatněný úsek dálnice D35 plní roli západního a jižního obchvatu města. Prostějovská estakáda je zase součástí dálnice D46.

Jako obchvat fungují i části D5 kolem Plzně a Berouna, D1 u Brna, Kroměříže nebo Ostravy, D3 u Tábora a Veselí nad Lužnicí, D7 u Panenského Týnce, D8 u Ústí nad Labem, D10 u Mladé Boleslavi, D52 u Pohořelic, částečně i D55 u Otrokovic. Zadarmo se jezdí také po velkém dálničním okruhu kolem Prahy.

Z placené sítě jsou vyjmuty i některé další úseky nedokončených dálnic - podívejte se v mapě:

Zdroj: SFDI

​Radnice dotčených měst se ale čertí, že zpoplatnění dálničních obchvatů povede k návratu tranzitní dopravy do ulic měst a zhorší se tam provoz i životní podmínky.

Ministerstvo dopravy se snaží emoce uklidnit, o konkrétních úsecích ani metodice prý zatím rozhodnuto není.

"V současné době je situace s úseky, které nepodléhají časovému zpoplatnění, pojata relativně nesystémově a dlouhodobě neudržitelně. Z tohoto důvodu ministerstvo dopravy přistoupilo k rozhodnutí vytvořit metodiku, která by měla vznést do udělování výjimek z časového zpoplatnění řád, systematičnost a spravedlivý přístup. Tato metodika je v současné době ve stavu zpracování," sdělil mluvčí resortu.

Související obsah

​V Česku je aktuálně zpoplatněno přes 1000 km dálnic, o letošního ledna přibylo 70 km na nově otevřených úsecích."To vše za maximálně 1500 korun ročně, tedy částku, která je již delší dobu beze změny. Ať už jsou dosavadní argumenty pro a proti zpoplatnění jakékoli, je potřeba v tom udělat pořádek," dodává ministerstvo, které už dříve avizovalo, že chce od příštího roku zvednout i cenu dálničních známek - více zde:

Související obsah

​Ministerstvo dopravy také od poloviny letošního roku výrazně rozšíří síť silnic I. tříd, které jsou zpoplatněné pro kamiony. Ze současných 1087 kilometrů zpoplatněných silnic I. třídy se rozšíří o dalších 380 kilometrů - seznam najdete ZDE.

To by mělo donutit hlavně kamiony, aby zůstaly na dálnicích. "Základním kritériem pro výběr dalších silnic pro zpoplatnění byly především dostatečné intenzity provozu. Dále se jedná o komunikace, ke kterým existuje srovnatelná alternativní trasa po již zpoplatněné silnici I. třídy nebo po dálnici. Od rozšíření zpoplatnění na tyto komunikace si ministerstvo slibuje především to, že tranzitní doprava nebude preferovat nezpoplatněné silnice I. třídy na úkor zpoplatněných. Dalším přínosem je taktéž navýšení příjmů Státního fondu dopravní infrastruktury," vysvětluje ministerstvo.

Ministerstvo dopravy nedávno vylepšilo web - o autech tam zjistíte mnohem víc údajů. Více v reportáži:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události