Domácí

V Česku roste agresivita mezi cyklisty a řidiči. Pomoci má nová kampaň

V Česku stoupá počet vážných nehod s účastí cyklistů a zvyšuje se agresivita mezi řidiči a cyklisty. Odborníci vidí základní problém v nedostatku respektu mezi oběma skupinami, a tak ministerstvo dopravy přichází s novou preventivní kampaní. Ta by měla vztahy mezi nimi zlepšit.

Situace, kterou nechce nikdo z cyklistů ani motoristů v životě zažít. Pod koly automobilu končí život někoho, kdo si vyrazil na projížďku a domů už se nevrátil. Ale ani bez nehod není soužití těchto dvou skupin na silnicích bezproblémové.

"Nemají nás moc rádi, často pouští ostřikovače schválně," uvedl jeden z dotázaných cyklistů. "Pletou se mi do cesty, někdy je to hrůza," má zase jasno oslovený řidič.

Související obsah

Jenže obě skupiny si podle nejnovějšího průzkumu nemají co vyčítat, za polovinu nejzávažnějších nehod mohou řidiči a za druhou polovinu cyklisté. Nevraživost mezi cyklisty a šoféry by měl obrousit nový projekt ministerstva dopravy "Dám respekt".

"Projekt by měl přispět k tomu, že právě cestou vzájemného respektu a větší ohleduplnosti dojdeme k nižšímu počtu vážných nehod," vysvětlil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Smrtelných nehod každoročně přibývá, za minulý rok na silnicích vyhasl život 43 cyklistů. Patronem projektu je bývalý profesionální cyklista Roman Kreuziger a jeho počítačem vytvořený dvojník. "Klíčem je respekt a začněme sami od sebe," sdělil Kreuziger.

Kampaň "Dám respekt " bude zahrnovat kontaktní akce s veřejností a naučná videa. Jedno takové simuluje reakci cyklisty na neopatrné předjíždění nákladního vozu. "Já si myslím, že ten projekt přispěje k tomu, aby cyklisté a motoristé na silnicích spolu komunikovali lépe," má jasno odborník na cyklistiku Vratislav Fillar.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události