Domácí

Cyklisté se budou zase předjíždět jinak. Ministerstvo chystá další změnu

Nové pravidlo o povinném odstupu vozidla při předjíždění cyklistů ještě ani neplatí a už se upravuje. Ministerstvo dopravy uvažuje o tom, že by se při předjíždění cyklistů mohlo přejet i přes plnou čáru. Měnit se má i výše pokuty a ani minimální vzdálenost metru a půl nakonec nebude platit všude.

150 centimetrů. To bude od ledna minimální vzdálenost pro vůz, který objíždí cyklistu. Na místech s maximální povolenou rychlostí do 30 kilometrů ale bude odstup o půl metru menší.

"Já jsem to zkoušel. Člověk musí vjet do protisměru a není to nic bezpečného, takže s tím moc nesouhlasím," odpověděl v anketě jeden z řidičů. "Občas projede auto a s cyklistou to zamává, no tak to je samozřejmě špatně," podotýká oproti tomu cyklista.

150 centimetrů je zhruba polovina jízdního pruhu. To má být pomůckou pro řidiče. Předjíždět cyklistu by mělo být podle ministerstva dopravy možné i přes plnou čáru.

Související obsah

​​"V momentě, kdy řidič nepojede do zatáčky, bezpečně uvidí před sebe, bude dodržovat to, aby se nestřetl s nikým v protisměru, tak to za účelem bezpečného objetí cyklisty bude možné," tvrdí mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Odstup mezi oběma účastníky dopravního provozu se bude počítat od hrany ke hraně, tedy od řídítek k zrcátku.

"Cyklisti by si měli uvědomit, že jsou řidiči, a nikoliv chodci. A tak se musí chovat jako řidiči, a to se velmi často neděje. Kultura chování cyklistů může mít na bezpečnost jejich daleko větší vliv než nějaké zákony," říká dopravní expert Robert Kotál.

Související obsah

​"Já si myslím, že si na to všichni zvykneme, podobně jako jsme si zvykli na přednost chodců na přechodech," podotýká iniciátor zákona Tomáš Kindl.

Měření minimální vzdálenosti v provozu je ale poměrně komplikované a policisté stále neví, jak odstup budou kontrolovat.

"V současnosti probíhají jednání s ministerstvem dopravy, jehož předmětem je metodika právě k této problematice," uvedla policejní mluvčí Hana Rubášová.

Za nedodržení stanoveného odstupu hrozí řidičům na místě pokuta až dva tisíce korun, ve správním řízení i o 500 více. Minimální odstup nebudou muset řidiči dodržovat na místech, kde je vyznačený cyklopruh.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události