Domácí

Otálet s koupí vozu se nevyplatí. Podle ekonoma auta prudce zdraží

Otálet s koupí vozu se nevyplatí. Podle ekonoma auta prudce zdraží
Továrna na výrobu automobilů, ilustrační foto | Zdroj: TV Nova

Zdražování se nevyhne ani automobilovému průmyslu. Kvůli válce totiž chybí dodávky součástek, které se na Ukrajině vyrábí, jako jsou například kabelové svazky. Důvodů pro zdražování je ale více.

Válka na Ukrajině je jedním z hlavních důvodů, proč letos pravděpodobně zdraží auta. Hlavní příčinou je zastavení dodávek některých kriticky důležitých elektrických komponentů, které se na Ukrajině vyrábí. Jde především o kabelové svazky, bez nichž musí část automobilek omezit či úplně zastavit výrobu.

V Česku auta zdraží alespoň o 15 procent. Myslí si to alespoň ekonom Lukáš Kovanda. "Od posledního pandemického roku zdražila auta o zhruba 25 procent. A za rok touhle dobou to může být 15, tedy alespoň o inflaci," myslí si Kovanda.

Související obsah

Podle něj je viníkem zdražování také inflace. Kvůli nedostatku zboží totiž výrazně klesá kupní síla českých korun. Na vině má být přílišné tištění nových bankovek, které inflaci pouze umocňuje.

Zatímco totiž banky tisknou nové peníze, kvůli válce i pandemii není snadné vyrábět zboží, které by šlo za čerstvé bankovky pořídit. "Ekonomiku neošálíme. Tištěním papírků bohatství nevzniká. Peníze samy o sobě nemají žádnou hodnotu, pokud nemají krytí v podobě vyprodukované protihodnoty," uvedl Kovanda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události