Domácí

Ojetiny prudce zdražují. Důvodem je nedostatek nových aut

Zájemce o nová auta čekají další komplikace. Kvůli covidové situaci v Šanghaji Čína nestíhá vyvážet součástky do nových vozů, a ty proto chybějí. Výroba je omezená rovněž kvůli válce na Ukrajině. Někteří zákazníci tak na nové auto mohou čekat třeba i rok a půl. Často tedy přistupují ke koupi ojetin. Jenže i ty teď výrazně zdražují.

Nepříznivá situace na trhu s auty zvýšila cenu ojetin až o třetinu. V některých případech dokonce mohou lidé prodat auto za stejnou cenu, za jakou ho kupovali před lety. Příliš velký rozdíl v pořizovací a prodejní ceně neudělají ani najeté kilometry.

Problém mají obchodníci i s výkupem. Mnoho lidí si výměnu auta rozmýšlí a kvalitní ojetiny na trhu chybí. Ekonomové očekávají, že jejich ceny stoupnou v příštím roce ještě zhruba o 30 %. Za rostoucí ceny ojetých vozů může nedostatek nových aut. Řada zákazníků se proto raději poohlíží po ojetých vozech a autobazary mohou ceny šponovat.

Související obsah

Čekací lhůty na nové modely jsou i na několik měsíců. Automobilky nemají díly, a tak nestíhají vyrábět. Covid-19 nejprve zastavil dodávku čipů. Teď je kvůli válce omezená dodávka některých dílů vyráběných na Ukrajině. Situaci komplikuje i tvrdý lockdown v Šanghaji, odkud nemohou vyplout lodě s dalšími díly.

Podle prodejců mají zákazníci největší zájem o vozy typu kombi. Dlouhodobě je nejprodávanější značkou Škoda. Hned za ní je korejská Hyundai a teprve potom Volkswagen.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události