Domácí

Lidé na elektrokoloběžkách by měli nosit helmy, myslí si experti

Lidé na elektrokolobežkách způsobují čím dál víc nehod. Navíc zranění ke kterým při nich dochází jsou velmi často vážná. Proto by měl stát, podle odborníků, uvažovat nad zavedením povinného nošení helem. Některé koloběžky dokonce kvůli vyššímu výkonu spadají do kategorie mopedů. V tu chvíli je na nich povinná nejen helma ale i řidičský průkaz.

Na Zlínsku se 1. dubna vyboural 43letý muž na elektrokoloběžce. Nehodu nepřežil. "Při jízdě neměl na hlavě nasazenou přilbu," upozornila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Helma mu mohla zachránit život. Podle dopravních expertů by ji stát měl nařídit povinně pro všechny bez rozdílu věku. V Česku totiž zákon myslí pouze na děti a uživatele výkonnějších elektrokoloběžek, které ale spadají do kategorie mopedů.

"Pokud by to neprošlo zákonem, určitě by to mělo být velice intenzivní doporučení," myslí si dopravní expert. "Změnu legislativy v tomto ohledu neplánujeme, nicméně jejich nošení velmi doporučujeme i dospělým," prohlásil zaměstnanec odboru komunikace ministerstva dopravy Tomáš Lukašík.

Související obsah

Z mírného kopce koloběžka při testu zvládla 29 kilometrů v hodině. Při pádu tak hrozí vážný úraz. "Jede i podstatně rychleji, do 40 kilometrů v hodině," řekl mluvčí Ústředního automotoklubu České republiky Igor Sirota. 

Itálie už zakázala používání elektrokoloběžek dětem do 14 let. Dánsko už připravuje zákon, který nařídí povinné nošení helem bez rozdílu věku.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události