Autoservis

Věděli jste o této funkci v autě? Řidiči ji neznali a teď jsou v šoku

Věděli jste o této funkci v autě? Řidiči ji neznali a teď jsou v šoku
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Na sociálních sítích se objevilo video, které šokovalo spoustu řidičů. Jde o záhadný špunt ve dveřích auta, který by měl sloužit k odtoku přebytečné vody.

Ve videu na sociální síti TikTok je v otevřených dveřích auta vidět malý špunt. Uživatelka Sarah Blackbourn uzávěr vyndala a z díry rázem začala vytékat voda.

@bourntocreate This is my sisters car that sounded like it had water in it! ? I had no idea! Thanks for the tip @AbdelMedia_ #carhack #HPSustainableSounds #thisisreal @Hudsonmatz22 ♬ original sound - Sarah Blackbourn

Mnoho uživatelů video zaskočilo a řada z nich nechtěla uvěřit tomu, že je to skutečné. "Je to úžasné, ještě jsem o tom neslyšel," napsal jeden z uživatelů. "Nedokážu pořád uvěřit tomu, že to není nahrané," ozval se další.

Související obsah

Voda se může přes těsnění oken dostat do dveří po umytí auta nebo ve chvíli, kdy začne pršet. Auta jsou ale stavěna tak, aby jimi voda "protékala". To se týká například právě bočních dveří, ale i prahů, dna zavazadelníku a podobně. Počítá se s tím, že voda se do těchto míst přes všechnu ochranu dostane, měla by však zase odtéci.

Pokud se dostane ven, neděje se nic hrozného. Odtok mají zajistit odtokové kanálky, které jsou umístěné například na spodní hraně dveří. Problém nastává, když jsou otvory neprůchozí. U velkých SUV se podle odborníků v takových případech může ve dveřích nahromadit několik litrů vody, v prazích dokonce více než 15 litrů.

Kanálky se mohou ucpat špínou nebo kamínky ze silnice. Může se také stát, že z výtoků nebyly odstraněny zátky z výroby nebo byly odtoky zaneseny postřikem pro ochranu před korozí, novým lakem, špatně nasazeným či přilepeným těsněním dveří a podobně.

Související obsah

Právě ve chvíli, kdy odtokové kanálky z nějakého důvodu "nefungují", dají se pro vypuštění nahromaděné vody využít další otvory na dveřích, které ale mohou být uzavřené gumovou krytkou.

"Věnujte pozornost těsnění, všímejte si silného orosení vnitřku vozu, zvukům, které připomínají šplouchání… Zkontrolujte, že vaše odtoky nejsou zanesené, zaslepené. Případně na to upozorněte servis," radí odborníci automotoklubu ÚAMK.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události