Zahraničí

Kvůli válce mizí z bazarů ojetiny. Skupují je Ukrajinci na pomoc svým krajanům

Po celé Evropě mizí z autobazarů levná ojetá auta, a jejich ceny proto rychle stoupají. Skupují je Ukrajinci, kteří je vozí domů, kde je používají jako prostředek k přepravě potravin nebo zbraní. Velký zájem o dovozy aut nepřímo vyvolala ukrajinská vláda, která zrušila cla a osvobodila ojetiny od daní.

Ze Slovenska na Ukrajinu je už možné převézt v Evropské unii koupené auto jen přes jeden hraniční přechod v obci Ubla. Výsledkem jsou kolony, ve kterých Ukrajinci tráví i několik dnů.

"Jel jsem nejdřív do Maďarska, tam ale hranici zavřeli, a tak jsem jel sem a po sedmi dnech se snad dostanu na naší rodnou Ukrajinu. Kdybych věděl, co mě čeká, tak bych sem pro auto nejel," svěřil se jeden z Ukrajinců. Auta mezi Dúbravou a Ublou už stojí tři dny. Lidé si tam čas krátí různě, někteří se opalují anebo i grilují.

Ukrajinci auta skupují po celé Evropě. Může za to válka, protože ruští okupanti ve válečných zónách zdevastovali většinu dopravních prostředků. Ukrajinská vláda proto dovoz aut osvobodila od cla a daní, což jejich cenu ve finále sníží až o 40 procent.

Související obsah

​"Kupují i auta, která by Čech nekoupil, která v bazarech stojí 40 dní a nebylo možné je prodat," řekl Petr Přikryl z Asociace autobazarů ČR.

Za květen bylo na Ukrajinu jen přes Slovensko převezeno 3 700 aut, další tisíce Ukrajinci převáželi přes Polsko, Maďarsko nebo Rumunsko. Většina aut pak slouží jako prostředek k transportu potravin, zbraní nebo k evakuaci lidí z válečných oblastí. "Jeden mi říkal, že to auto bude mít u nich životnost tak dva dny, maximálně týden," prozradil Přikryl.

Proto se zatím prodávají spíš ta levnější a starší auta. I tak to už u nás za první čtvrtletí roku v meziročním srovnání zvedlo cenu auta v průměru o 26 procent. Až válka skončí, Ukrajinci budou kupovat auta na běžný provoz. Ekonomové dokonce odhadují, že se ceny ojetin zvýší o dalších 30 procent.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události