Domácí

Autoškoly ztrácejí kvůli zdražování žáky. Zájemců o řidičák ubylo až o pětinu

Autoškoly kvůli zvyšování cen pohonných hmot zdražují kurzy. Náklady na pořízení řidičského průkazu na osobní automobil se tak už dostávají k hranici 20 tisíc korun. Ve větších městech ji dokonce už překonaly. Nejdražší kurzy jsou v Praze a Brně.

Naskočit do auta a vyjet na silnice je v současnosti docela drahý luxus. Kdo si chce pořídit řidičák, musí sáhnout dost hluboko do kapsy. Kurzy autoškol zdražily o tisíce korun jen za poslední rok. Například v Ústí nad Labem stála autoškola 12 tisíc, dnes si zájemci připlatí o 6 tisíc navíc.

"Největší náklad tvoří pohonné hmoty. Před rokem a půl byla průměrná cena pohonných hmot 26 korun, teď je to 46 korun. Žáků je míň proti minulému roku. Je to samozřejmě kvůli ceně," říká majitel Autoškola Ústí Tomáš Javorský.

Související obsah

Autoškolám prý kvůli výrazně vyšším cenám ubyla přibližně pětina zájemců o řidičské oprávnění. Zbytek se prý častěji než dříve přiklání ke splátkovému financování kurzu. Autoškoly zároveň přiznávají, že zdražování nemusí být poslední. Pokud ceny paliv dál porostou, půjdou nahoru i ceny kurzů. Některé školy pak zavádějí palivové příplatky.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události