Ekonomika

Ceny benzínu nadále rostou, pomalu dotahují březnový rekord

Ceny benzínu nadále rostou, pomalu dotahují březnový rekord
Čerpací stanice | Zdroj: TV Nova

Ceny benzínu na českých čerpacích stanicích se pomalu blíží k rekordním hodnotám z letošního března. Rozdíl mezi letošní nejvyšší hodnotou a cenou z minulého týdne je už jen necelá koruna.

V minulém, 21. týdnu letošního roku, tedy od 23. do 29. května, vyskočila průměrná cena benzínu Natural 95 natankovaného prostřednictvím karet CCS na českých pumpách na 46,37 koruny za litr. V rekordním 10. týdnu od 7. do 13. března dosáhl 47,26 koruny, rozdíl je tak jen 89 haléřů.

Nafta, která byla po nějakou dobu dokonce dražší než Natural 95, je opět o něco levnější, sesazena byla minulou středu. Litr byl nejvýše minulý týden v pondělí, a to 46,30 koruny, od té doby mírně klesl na nedělních 46,13. Přitom ale v 10. týdnu byl nejvyšší denní průměr 49,57 koruny.

Srovnání cen pohonných hmot

nejvyšší letošní denní průměr nejvyšší cena za minulý týden rozdíl
Natural 95 47,26 Kč/l 46,37 Kč/l 0,89 Kč/l
Nafta 49,57 Kč/l 46,30 Kč/l 3,27 Kč/l
Zdroj: CCS/TN.cz

Co se aktuálních údajů týče, v neděli stál litr benzínu nejvíce v Praze, a to 46,81 koruny, nejlevněji se za 45,95 koruny tankovalo v Královéhradeckém kraji. Co se nafty týče, nejdržší byla opět Praha, za litr se platilo v průměru 46,78 koruny, nejlevnější byl s 45,38 koruny Jihočeský kraj.

Vývoj cen benzínu | Zdroj: CCS
Vývoj cen nafty | Zdroj: CCS

​Za růstem stojí podle ekonoma Aleše Roda z Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) růst ceny ropy na asi 118 dolarů za barel, přičemž ale koruna proti dolaru neposílila a je těsně pod 23 korunami za dolar.

"Zároveň začíná motoristická sezona s relativně vysokou poptávkou (projevuje se především po benzínu, u nafty naopak končí topná sezona), ale hlavně stále panuje vysoka nejistota ohledně aktuálního vývoje na Ukrajině. Slovní eskalace a debaty o uzavírání kohoutku na klidu nepřidává," okomentoval Rod.

Související obsah

​Určit cenu benzínu, na které se růst může zastavit, není podle Roda jednoduché, ale v krátkodobém horizontu nevidí příliš důvodů pro pokles. "Dramatické zlepšení do peněženek nepřinese ani snížení spotřební daně. I po odečtení plného vlivu bychom pohonné hmoty určitě neoznačili za levné – hlavní pohyby nemá v rukou stát," doplnil.

Vysoké ceny pohonných hmot se řeší i v Maďarsku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události