Česká Evropa

Prodej aut se spalovacími motory od roku 2035 skončí, schválili europoslanci

Evropský parlament schválil ve středu návrh na zákaz prodeje nových osobních aut se spalovacími motory. Ten má platit od roku 2035. V Evropské unii ale ještě musí o návrhu diskutovat.

"Ano! Konec spalovacích motorů byl schválen na rok 2035," uvedl na twitteru europoslanec Bas Eickhout. Evropský parlament totiž schválil loňský návrh Evropské komise, podle kterého se má zakázat prodej těchto aut. 

"Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) přijal ve středu 46 hlasy pro, 40 hlasy proti a dva se zdrželi hlasování svůj postoj k navrhovaným pravidlům pro revizi výkonnostních norem emisí CO2 pro nové osobní automobily a dodávky v souladu se zvýšenými ambicemi EU v oblasti klimatu," stálo v tiskové zprávě Evropského parlamentu. 

Ze silnic ale v roce 2035 nezmizí. Výrobci aut pouze budou muset přestat v tomto roce prodávat nová auta s těmito motory. Návrh má přimět automobilky skončit s výrobou aut poháněných benzinem či naftou. Soustředit by se nově měly spíše na elektromobily.

Související obsah

"Pro Českou republiku znamená neúspěšné schvalování v Evropském parlamentu o něco méně práce v příštích týdnech. Balíček klimatických opatření je komplexní, a jak jsme viděli i dnes, budí silné emoce. Čeští diplomaté a politici pracující na předsednictví v Radě EU, které vláda Petra Fialy přebírá od července, budou pro zahájení vyjednávání dalších vyjednávání muset počkat, až se Parlament dohodne. Budou tak mít volnější ruce na řešení války na Ukrajině a související energetické krize," řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky Vendula Kazlauskas.

Středeční schválení návrhu však ještě není finální. Pouze potvrzuje stanovisko evropských zákonodárců, upozornila agentura Reuters. Stále ho tedy musí schválit členské státy, se kterými budou zástupci europarlamentu vyjednávat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události