Domácí

Taková škoda. Na Jižní spojce shořela americká ikona, vysněné auto mnohých kluků

Taková škoda. Na Jižní spojce shořela americká ikona, vysněné auto mnohých kluků
Zdroj: HZS Praha

Chevrolet Corvette je ikonické auto, které americká automobilka General Motors vyrábí už od roku 1953. Pro mnohé je dvouveřový sporťák vůbec nejkrásnějším americkým auťákem všech dob a jeho třetí generace patří mezi ty nejikoničtější. Právě taková Corvetta shořela na pražské Jižní spojce.

Corvetta z roku 1979 začala hořet v pátek na Jižní spojce v Praze. "Když jsme přijeli na místo, auto již bylo zasaženo plameny v přední části," popsali pražští hasiči.

Škodu vyšetřovatel s majitelem ikonického auta odhadl na několik stovek tisíc korun. Příčinou byla podle hasičů technická závada.

Jaká je cena takového auta? Corvetty třetí generace se prodávají od několika set tisíc, samozřejmě podle stavu a najetých kilometrů. Skvěle zachovalý nebo renovovaný kousek může stát i kolem milionu korun.

Dvoumístné auto dostalo svůj název po korvetách, rychlých obratných válečný lodích. Typické je protáhlým čumákem, vyklápěcími světly vpředu a čtveřicí kulatých světel na mohutné zádi.

Chevrolet Corvette 1979 na ilustračním snímku. Zdroj: Wikimedia Commons / Greg Gjerdingen

​Spolu s Fordem Mustang první a druhé generace či Chevroletem Camaro jde asi o největší americké ikony 70. a 80. let minulého století, jejichž plakáty visely v mnoha pokojích malých i větších kluků.

Související obsah

​Třetí generace Corvetty se vyráběla v letech 1968 až 1982 v několika karosářských variantách i motorizacích. Základní osmiválec s objemem 5,7 litru generoval 185 koní. Sedmilitrový Big-Block V8 měl dokonce 460 koní a některé sériové modely nejspíš už z továrny vyjížděly i s výkonem přes 550 koní. Při úpravách si navíc nadšenci vybavovali svoje "muscle cars" i dalšími výkonnými motory.

V současnosti se vyrábí už osmá generace Corvetty, ta už ale pochopitelně vypadá úplně jinak:

Chevrolet Corvette osmé generace se vyrábí od roku 2020. Zdroj: General Motors

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události